Langedijker landlopers rond 1900 De burgemeester weet genoeg en informeert het Armwezen dat deze man door onwil, gemakzucht en luiheid niet wil bijverdienen en liever geheel ten koste van de ge meente leeft. Hij heeft ook gehoord dat hij erg brutaal is en zich niet ontziet de Armenvoogden, als zij langs de weg lopen, aan te houden en uit te schelden. Ja, het is een harde wereld rond 1900. Het is daarom ook niet gek dat Arie Deugd een jaar later in 1897 door de rechtbank van Alkmaar vijf dagen hechtenis krijgt wegens bede len langs de straat, want is bedelen niet het laatste redmiddel? Toch gaat een bedelaar in de ogen van de overheid het criminele pad op: bedelarij is vanaf 1854 een 'wan bedrijf' en de straffen daarvoor lo pen behoorlijk op. Na enkele keren is de straf al twee jaar en daarna is steevast het vaste tarief drie jaar! Arie Deugd komt daar niet meer aan toe, hij overlijdt in juli 1899 op 79 - jarige leeftijd. Door de gemeente Oudkarspel is dokter Vogelenzang aangesteld voor de 'doodsschouw'. Hij constateert bij Arie als doodsoorzaak: 'marasmus' ondervoeding). Bedelen komt veel voor in de 19e eeuw Komt dat dan alleen voor aan het einde van de 19e eeuw? O nee! Armoede en bedelen is er na de Franse Tijd (1795 - 1813) door de hele 19e eeuw heen. Door de vele kost bare oorlogen die Napoleon voerde is Nederland (als Franse provincie behandeld de laatste jaren) enorm ver armd en dat is ook in Langedijk te merken. Wat te doen als daar nog eens een misoogst of economische crisis bij De ongehuwde en ongeletterde Dirk Kaan (geb. 1835) uit Noord-Scharwoude was één van de vele bedelaars in de Rijkswerkinrichtingen Arie Kaan (rechts) wijst zijn ouders het gesticht van Ommerschans aan waar ook bedelende Langedijkers zaten (foto begin 1987) komt? Wat te doen bij ziekte en hoe moeten de lichame lijk wat zwakkeren zich zien te redden bij het zware werk op de akkers? Voeg daarbij het gemis van sociale wetten en mensen dreigen heel snel naar de onderkant van de maatschappij weg te zakken. Geen wonder dat daarom veel mensen gaan inwonen bij familie, geen wonder dat ze lang niet altijd trouwen om dat een gezin onderhouden onmogelijk is. Zijn er nog andere mogelijkheden? Ja, ondersteuning krij gen van de kerk waar je lid van bent, als daar tenminste genoeg geld voor is. Aan het eind van de 19e eeuw is bij voorbeeld het Diaconiebestuur van de Hervormde ge meente in Oudkarspel door minder inkomsten niet meer bij machte zijn lidmaten naar behoren te ondersteunen. Al leen vanaf 40 jaar wordt er nog bedeeld en genees kundige hulp wordt helemaal niet meer betaald. Het Burgerlijk Armbestuur met zijn Armenvoog- den is dan de laatste redding. Met subsidie van de gemeente kan die de ergste gevallen helpen, hoewel de gemeente ook mensen direct (zonder het Armbestuur in te schakelen) ondersteunt. De gemeente heeft bovendien zelfs een Armenhuis in beheer, daar kunnen ook nog enkele armen in ge plaatst worden. Maar als al die mogelijkheden zijn uitgeput, dan blijft er alleen nog over om weg te gaan uit Lange- dijk en je heil ergens anders te zoeken. Dus gaan sommigen "aan de loop" om als dagloner iets te verdienen en anders maar wat proberen te bedelen. Ja, Langedijk heeft niet alleen zelf last van bede laars in deze tijd, er lopen ook bedelende Lange- dijkers door het hele land. Oktober 2008 23

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2008 | | pagina 24