Het VOC-schip Outcarspel Twee zijden van het gegraveerde glas Het welvaren van het schip Outcarspel. De ene kant toont een VOC Oost-Indiëvaarder met volle zeilen, de andere kant de tekst en het VOC wapen Het glas In de beginjaren van de Stichting Langedijker Verleden kreeg het be stuur een tweetal ingelijste foto's van een gegraveerd glas met daar op de tekst: Het welvaren van het schip Outcarspel". Een dergelijk glas werd vaak gemaakt en gegraveerd bij de tewaterlating van een schip waarna uit het bewuste glas een heildronk werd uitgebracht. Ver schillende naspeuringen hebben nooit geleid tot de verblijfplaats van dit glas. Geen enkel in aan merking komend museum zegt het glas in haar bezit te hebben. Zelfs de kenner bij uitstek, wijlen Frides Laméris, bekend van 'Tussen Kunst Kitsch', wist niet van het bestaan van dit glas. De foto's leveren het tastbare bewijs dat er een glas bestaat. Waarschijnlijk is het in particuliere handen. Samenvattend kunnen we een aardig beeld reconstrue ren maar blijven we zitten met de vragen van de naamge ving en de verblijfplaats van het glas. Wellicht horen we in de toekomst iets naders. Bronnen: Het VOC-retourschip; H.N.KamerDe Bataafsche Leeuw; Amsterdam 1995 Diverse websites over de VOC: VOC Kenniscentrum Varen om Peper en Thee; Els M. Jacobs; Rijksmuseum 'Neder lands Scheepvaart Museum'; Walburg Pers Zutphen 1991 Heren investeren; Hans Bonke Katja Bossaers; z.j. 20 Oktober 2008

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2008 | | pagina 21