Aris Berkhout, de beste kolver ooit De persoon Aris Berkhout Aris Berkhout werd op 17 maart 1879 geboren als zoon van landbouwer Cornelis Berkhout en diens vrouw Su- zanna Kist. Aris had één zusje, genaamd Trijntje. Op 28 april 1907 trouwde hij in het gemeentehuis van Nieuwe Niedorp met Pietertje Dekker uit Aartswoud. Het jonge stel vestigde zich in Zuid-Scharwoude. Op 8 juni 1908 werd zoon Cor geboren, hun enige nakomeling. Op 15 maart 1974 overleed hij, twee dagen voor zijn vijf ennegentigste verjaardag. De kolver Aris Berkhout Op jeugdige leeftijd al kwam Aris in aanraking met de kolfsport, als schooljongen was hij na schooltijd al in de weer op de kolfbaan van zijn oom Aris Kist, eigenaar van de Roode Leeuw. Aris Kist was de grootvader van Nelie Kramer, de latere eigenaresse van dit café. Aris sloeg op kousenvoeten zijn eerste par tijen. Op ongeveer vijftienjarige leeftijd werd hij lid van Kolfsociëteit 'Op Maat' te Zuid- Scharwoude. Tijdens de Nationale wedstrijden van 1905, gehouden te Spanbroek, behaalde hij de ju- niores-prijs. In 1906 behaalde hij zijn eerste grote succes, namelijk een tweede prijs in Nieuwe Niedorp. Op de Nationale wedstrij den van 1919 te Alkmaar haalde hij zijn eer ste kampioenstitel. Nog vier keer daarna wist hij de kampioenstitel in de wacht te slepen. Niemand heeft hem dit ooit nagedaan. Daar naast wist hij nog ontelbare andere prijzen te behalen. Als korpskolver van 'Op Maat' had hij een groot aandeel in de korpsprijzen van deze vereniging. Aris als personeelslid van het café. 'Oppasser' Aris zien we helemaal rechtsachter op de foto. De foto dateert waarschijnlijk uit de jaren twintig a dertig van de vorige eeuw. Het vermoeden bestaat dat de opname is gemaakt bij Concordia in Noord-Scharwoude. Helaas zijn de overige personen op de foto op dit moment onbekend. Net als zijn vader verdiende Aris zijn brood in de tuin bouw. Daarnaast werkte hij als 'oppasser' in café's. De taak van een oppasser was bij drukte een beetje toezicht te houden. Aris hield meestal het biljart in de gaten. Bij de Kolfbond trad hij jarenlang op als markeur, maar het is mij onbekend of dat inkomsten opleverde. Op 18 maart 1963 overleed zijn vrouw Pietertje en bleef hij alleen achter. Na een jaar nam hij zijn intrek in bejaar dentehuis 'Buitenzorg' te Oudkarspel. Hij had daar een piepklein kamertje met uitzicht op de mesthoop van de naastgelegen boerderij. Dagelijks nam hij na het middageten de bus naar Zuid- Scharwoude. Gewoontegetrouw stapte hij uit bij café 'De Roode Leeuw' bij de Kromme Brug, want hij moest eerst even bij Nelie Kramer een borreltje doen. Voor diverse mensen deed hij vervolgens kleine boodschappen en hij ging ook nog even bij zijn schoondochter Maartje aan. Op deze manier was hij de hele middag onder de pannen. Ondanks zijn verhuizing naar Oudkarspel bleef hij een bekende verschijning in Zuid-Scharwoude. Hij was en bleef een echte Zuid-Scharwouder. Aris en Pietertje gefotografeerd ter gelegenheid van hun 50-jarig huwelijksfeest op 28 april 1957 Oktober 2008 15

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2008 | | pagina 16