ste t erthouto c Ie [w<er &0. Jaap Kroon beoefend. De vloer moest volkomen waterpas zijn en de ijslaag voldeed aan deze eis. De kolfsport wordt tegen woordig uitsluitend binnen beoefend op banen die vol doen aan de afmetingen en eisen van de Nederlandsche Kolfbond. De Nederlandsche Kolfbond is op 13 mei 1885 opgericht op initiatief van dokter G.C. van Balen Blanken uit Spanbroek. Het aantal kolfbanen is in het verleden bijzonder groot ge weest. Op dit moment zijn er in Nederland nog maar wei nig banen over, die grotendeels in West-Friesland te vin den zijn. Momenteel beoefenen ongeveer 600 mensen de kolfsport. Zij zijn aangesloten bij 34 verenigingen. Kolven wordt zowel door mannen als door vrouwen beoefend. De spelregels voor het kolven zijn niet zo vreselijk inge wikkeld. Al snel kun je als beginnend kolver aardig mee komen. Om topresultaten te bereiken moet je een vaste hand hebben en jaren van intensieve training achter de rug hebben. De Kolfbond organiseert jaarlijks kampioenschappen. Bij veel takken van sport is er wel een gedoodverfde win naar, maar dat is bij kolven nooit het geval. Het behalen van de titel heeft met zoveel factoren te maken dat de uit slag van de kampioenschappen niet te voorspellen is. Dit maakt kolven ook interessant en boeiend. Verder is het een sport die door mensen van alle leeftijden beoefend kan worden, je bent eigenlijk nooit te jong of te oud. Aris en zijn zus Trijntje Berkhout op jonge leeftijd. Enkele jaren na het maken van deze foto zette Aris zijn eerste schreden al op de kolfbaan Inleiding Het Westfries Archief heeft in 2007 samen met de Ko ninklijke Nederlandsche Kolfbond door middel van een kleine expositie aandacht geschonken aan de kolfsport. Bij de voorbereiding hoorde ik dat Aris Berkhout, vader van mijn oom Cor Berkhout, de beste kolver is geweest die ons land ooit heeft voortgebracht. Nu is de kolfsport niet de meest beoefende sport in Nederland, maar toch, de beste kolver ooit. Een mooie aanleiding om me eens in de kolfsport en na tuurlijk in het bijzonder in de sportieve prestaties van Aris Berkhout te verdiepen. Aris poseert met kliek. De foto dateert naar schatting uit de jaren vijftig De kolfsport De eerste vermelding van de kolfsport dateert van 1360. Het betreft een ordonnantie van de stad Brussel. De in woners van de stad Brielle kregen in 1398 toestemming om buiten de stadswallen de kolfsport te beoefenen. Kol ven, toen nog 'colven' genoemd, was een buitensport, waaruit ook de sport golf is ontstaan. Tot in de twintigste eeuw werd de sport in strenge winters ook wel op het ijs 14 Oktober 2008

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2008 | | pagina 15