Meester Veenstra vertelt In de winter was de sloot langs het gebouw met een laagje ijs bedekt. Plotseling hoorde ik, toen ik na school tijd nog in het lege lokaal de schriften nakeek, een harde gil. Een schaatser was onder de brug door het ijs gezakt. Vlug haastte ik mij naar de plek des onheils. Twee moe ders stonden al aan de wallenkant met een stuk waslijn in hun handen. Stom toevallig lag er een ladder achter een woning en ik gooide deze naast het jonge mens, die er uit kroop. Hij huilde nogal. "Waarom huil je zo?" vroeg ik. "Het is al de derde keer vandaag, dat ik door het ijs zak. En ik heb geen schone kleren meer," snikte hij. Ik kon er wel om lachen. De zesde klas ging op schoolreisje naar Gaasterland. De leerkrachten gingen allemaal mee. De fietsen en de kinde ren werden met auto's naar Enkhuizen gebracht en met de boot gingen wij naar Stavoren. Het regende lekker en we fietsten naar Balk. De kinderen sliepen in verbouwde bunkers en ze slopen van de ene naar de andere bunker. De volgende dag had meester een fijne fietstocht om één van de meren bedacht. Zelfs ik, als echte Fries, vond het hele maal niks. Gelukkig mocht ik met de juffrouwen een puz- zeltocht in het bos uitzetten. Dat vond ik wel leuk. Toen wij thuiskwamen gaf meester Kriek voor de ouders een diale zing. Hij begon met het vertrek en zei, dat dat het begin was en zo maakte hij nog een leuke presentatie. Ik vond het knap. De presentatie werd in de hal van de school gehouden. Hier namen we ook afscheid van de zesde klas met een mu sical. Wim Kaan, de zoon van de wethouder en later zelf ook onderwijzer, liep met een buik orgeltje een zoet liedje te zin gen en de gemeentesecretaris speelde op zijn viool. Proef je de sfeer al? Het echtpaar Kriek Het echtpaar Kriek Meester Kriek brak op een kwade dag zijn been. Hij woonde vlak naast de school en kwam dus gewoon zit tend voor de klas lesgeven. De gymlessen nam ik voor mijn rekening en hij nam dan mijn klas over. De gymzaal zat bijna aan de school vast en eens per week speelden wij, onderwijzers, daar volleybal tegen de middenstand. Het ging er fanatiek aan toe, al moest ik natuurlijk voor zichtig aan doen voor mijn zwakke rug. Daar meester Kriek tegen zijn pensioen liep, had hij een bungalow aan de Noordlaan in Bergen gekocht. De ge meente was daar niet zo blij mee, want de meester moest eigenlijk in de gemeente wonen. Bij een van zijn ritten naar het nieuwe huis kreeg meester Kriek een heel zwaar ongeluk. Zijn dochters, die specialisten waren in het zie kenhuis, hebben hem toen weer een beetje opgekalefa terd. Toch was het niet meer onze vertrouwde meester Kriek. Hij had een snor om de littekens te verbergen. Zijn vrouw gaf ook nog steeds les en hield de voordeur goed in de gaten. Op een dag kwam er een persoon de school binnen wandelen. Juf Kriek-Baas, en een baas was zij, ging pront en kwiek voor hem staan, met beide han den in de zij en vroeg: "Wat komen we doen?" "Ik ben de inspecteur en wil uw man spreken," sprak de man die Turkstra heette. "Oh, oh," stamelde onze juf en riep haar man. Bij het afscheid van ons hoofd der school, schreef ik een stukje voor de krant. Ik had het over een rode stoel, maar het was paars, volgens juf Kriek. Vrouwen moeten altijd het laatste woord hebben. neemt afscheid en wordt verrast met veel geschenken Ons nieuwe schoolhoofd was de heer Klanderman. Ik had wel eens iets over hem gelezen want op zijn vorige school haalde hij elke dag de kinderen op met zijn auto en bracht ze ook weer thuis. De rijtjes voor de ingang ver dwenen en de kinderen mochten, als wij in de klas waren, al eerder naar binnen druppelen. Iedere leerkracht had, naast de voordeur, dan ook zijn eigen druppel hangen en als je er was hing je jouw druppel andersom en waren de kinderen welkom. In het speelkwartier mochten wij rustig schoolmelk (dat dronk ik namelijk meestal) en koffie drinken. 10 Oktober 2008

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2008 | | pagina 11