Meester Veenstra vertelt pakte de zondaar, die niet goed op zijn tegel stond, eens flink in de kladden. Rijtje voor rijtje gingen wij naar binnen en konden de lessen beginnen. Op school werd twee keer per jaar ver gaderd. Eén keer om de schoolreisjes af te spreken en één vergadering vlak voor de overgang, waar we een leerlingbe spreking hielden. Dat vond het hoofd der school voldoende. Soms kwam hij dan mijn klas binnen met een stapeltje nieuwe leesboekjes, waar ik echt niet om gevraagd had. Het gezin Veenstra woonde aan de toen nog nieuwe Gladiolenstraat 1 in Noord-Scharwoude Aan de slag Het salaris werd op de hulpsecretarie in het oude ge meentehuis van Zuid-Scharwoude uitbetaald. We moes ten het zelf halen. Ik mocht niet bij de juf van de tweede achter in de auto zitten. Dat was niet gepast. Ondergete kende zat dus mooi voorin, naast het hoofd der school. Op de achterbank zat zijn vrouw, die ook voor de klas stond, samen met de blonde juf. Ik had een combinatieklas 3-4. Het waren wel meer dan dertig leerlingen en sommigen spraken ook nog West fries. Maar ik vond het geweldig. Op de woensdagmiddag nam ik ook een knutselclub van de Langedijker Jeugdvereniging "De Spoorzoekers" van het hoofd over. Ik was toch eenmaal in het dorp. We timmerden boven op de zolder bij de timmerfabriek. We staken eerst een heel smal bruggetje over, we zaten immers in het land der duizend eilanden, en kwamen dan in de fabriek. Hout hadden we gelukkig genoeg en we knutselden wat af. Als voorbeeld maakte ik een bakje voor de knijpers. Het staat nog steeds in ons huis. Ik vond het leuk werk. Als het mooi weer was, gin gen we op de fiets naar de duinen en struinden daar wat rond. Zo leerde ik de kinderen ook beter kennen. Op school hadden we in de Lange- dijk een leuk team: Meester Kriek en zijn vrouw Jannetje Kriek-Baas, Frits Endstra, Annet Hoveling, Elly Das-Dekker en ik, zei de gek. Als de school begon, had iedere klas zijn eigen plekje om zich op te stellen. Meester Kriek liep langs de rijen en Lesgeven aan Langedijker kinderen Ook ik was nogal streng. Een leerling, die te veel kletste, zette ik voor straf in de hoek en ook na schooltijd liet ik hem daar nog even staan, natuurlijk met zijn gezicht in de hoek. Dat had ik al te lang gezien. Hij stak zijn vinger op en vroeg of hij naar het toilet mocht. Dat kon natuurlijk niet, want misschien peerde hij hem wel. Ik kende immers mijn pappenheimers. Even later had hij de kleine boodschap in zijn broek gedaan. Natuurlijk liet ik hem toen gauw gaan. Ik was bang, dat hij de volgende dag de krant niet in mijn bus zou doen, maar gelukkig vond ik mijn krant op mijn vloermat. Om het weer goed te maken, mocht hij mij helpen om de klas van meester Kriek te versieren, want die werd jarig. Samen trokken wij vroeg het lokaal van meester Kriek binnen. Hij mocht de bovenramen dicht doen, want het was fris genoeg in het lokaal. Hij pakte de lange stok met de ijzeren haak en sloeg het bovenste raam aan gruzelementen. Dat was een mooie wraakactie. Samen hebben wij de scherven opgeruimd en de slingers opgehangen. In de jaren zestig werd de oude school uitgebreid met een nieuw gedeelte Oktober 2008 9

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2008 | | pagina 10