hT ^en .kje hemnenn« Van de heer Piet Glas uit Hoogwoud ontvingen wij onder staande herinnering aan zijn jeugd in Zuid-Scharwoude. Zijn gehele levensverhaal kunt u lezen in het jaarboek van de vereniging Hooghoutwoud van 2006. Piet Glas is de grondlegger van het bekende autobedrijf Glas aan De Gouw in Hoogwoud. Ik ben geboren op 7 februari 1923 op het Kerkepad (te genwoordig Langebalkweg 1) te Zuid-Scharwoude in een arm vissersgezin. Ik liep in de Koog op de lagere school, die vlak bij ons huis was. Door het voetballen, wat we op het schoolplein deden, vlogen de kappen van de klompen nog al eens door de lucht. Dit tot boosheid van mijn moeder. Zo leerde ik al gauw om de klompen te repareren met ijzeren bandjes. Na de lagere school ging ik naar de Ulo, wat me slecht beviel. Daarna ging ik al snel naar de ambachtsschool in Alkmaar, totdat ik dat ook zat was. Ik was ondertussen bevorderd tot fietsenmaker voor de hele familie en die was vrij groot. Niet bij ons thuis, want ik had maar één zus en één broer, maar mijn vader had negen broers en zussen en mijn moeder was ook met zijn tienen. Ik had het geluk dat de meeste familie in Langedijk woonde. Dus toen het verplicht werd dat je een wit achterspatbord moest hebben en een brandend achterlicht, ging ik met die spullen bij de familie langs om dat te verkopen en te monteren. In de tijd dat ik op de ambachtsschool liep, repareerde ik al vrij veel fietsen in de fuikenboet van mijn opa, die vis serman geweest was. Tot overmaat van ramp is het huisje verbrand op een avond dat de familie naar een toneel voorstelling was. Het huis brandde helemaal af. Wij gingen toen in die boet wonen en sliepen bij opa en opie op zolder. Ik was toen wel gelijk mijn werkplaats kwijt. Het enige voordeel wat ik aan de brand overhield was een nieuwe fiets, want ik moest wel weer naar school. Deze fiets konden we voor een speciale prijs kopen bij Jan Krul. Ik kwam daar veel over de vloer en leerde daar ook wel eens wat. Krul was een al wat oudere man die, naast fietsen repareren, ook bier bottelde. Hij had in de kast altijd een fles jenever staan, waar hij zo af en toe een slok van nam en dat kon je altijd aan hem ruiken. Aan de zolder zat een dikke balk, waar op stond: "Borgen is vaak dubbel pech, de klanten kwijt, de centen weg." Deze spreuk is me al die jaren bijgebleven. Het huisje van de familie Glas aan het Kerkepadje. Tussen het huis en het boetje rechts zijn de fuiken van visser Glas duidelijk te zien. 66 Oktober 2007 m J

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2007 | | pagina 67