De ramp op het Alkmaarder-meer: 10 juni 1956 Vrolijk vertrek vanaf de sluizen Zaterdagavond 9 juni Om 18.00 uur leggen ze aan bij het starterseiland De Nes en de jongens zetten daar meteen hun tenten op (de meis jes slapen op het schip). Na het brood eten worden er o.a. takken verzameld voor een kampvuur, maar het onbetwiste succesnummer is toch de rondvaarten die Herman Kuiper maakt om het eiland. Het gaat lekker snel met die buitenboordmotor op zijn schuitje. In Langedijk is er ook water genoeg, maar een stuk het meer op met wat golfslag is natuurlijk veel spannender, tot het te donker wordt. Met muziek maken en zingen rond het gezellige kampvuur vermaakt ieder een zich de rest van de avond prima. Het weer wordt wat slechter, de wind steekt op, tijd om te slapen. Wim Louwerse struikelt nog lelijk over een tentharing en heeft een behoorlijk dikke enkel. Nou ja, eerst maar eens sla pen, al is zo'n nacht met kamperende jeugd meestal een korte nacht Zondagochtend 10 juni Ze zijn weer vroeg wakker de jongens. Omdat het gis teravond zo leuk was dat varen met het schuitje van Herman, willen ze voor het ontbijt nog een paar keer gaan. Op de grote boot moet het ontbijt nog worden ge maakt, dus dat kan wel. Nel Ootjers zal ten teken dat al les klaar is een theedoek aan een lange stok binden, dan kunnen ze zien wanneer ze terug moeten komen. De jongens verdringen elkaar voor de eerste tocht, zelfs de nog hinkende Wim Louwerse weet in het bootje te ko men, maar met acht personen is het wel vol genoeg. O ja, plus het hondje Moos van Jan de Wit. Aris Bouwens is net te laat, dan maar met de volgende groep mee straks. Om 07.30 uur gaan ze weg vanaf de rustige luwe kant van het eiland en passeren een jongetje die daar al wat roeit. Aan de andere kant van het eiland zijn de golven door de flinke wind wel hoger en al deinend vaart het schuitje met acht personen verder het meer op. Iedereen is geluk kig behoorlijk gekleed tegen de ochtendkou. Piet Hop Ze zinken! De golfslag is toch wel heel sterk en ze liggen ook wat voorover. Sommige gaan onrustig staan, de golven slaan soms over de rand en ze maken water, steeds meer. Dan gaat het schuitje langzaam onder en vallen ze alle acht in het water. Paniek! Ze zitten net in een diepe vaargeul, dus nu komt het op zwemmen aan! Piet Hop, op een week na 19 jaar, zeer begaafd student, kan helemaal niet zwemmen! Hij komt nog even boven maar zakt daarna meteen weg. De 9-jarige Hannie Stoop kan ook niet zwemmen en wordt boven water gehouden door de eveneens 9-jarige Ben de Ruyter en de 15-jarige Wim Louwerse. Ben: "Ik had mijn zwemdiploma gehaald omdat mijn moeder elke zondag op de brommer met mij naar het zwembad in Alkmaar was gegaan. Maar ik had op een gegeven mo ment geen kracht meer om Hannie te helpen. Ik zie nog het groengekleurde water om me heen toen ik wegzakte. Toch kon ik zelf weer boven komen en naar het schuitje zwemmen." Wim Louwerse houdt het zo lang mogelijk vol, maar hij kan met zijn dikke enkel weinig kracht zetten en het schuitje drijft door de wind steeds verder weg. Samen verdwijnt hij met Hannie na enige tijd naar de diepte. Jan de Wit (21) en Herman Kuiper (27) proberen naar de wal te zwemmen, zover is het ook weer niet, ruim 100 meter. Maar het water is koud en de kleren worden erg zwaar. Bovendien zijn de schoenen van Jan van die zware soldatenkistjes en die krijgt hij niet uit. Hij ziet Herman ook worstelen door het water, steeds moeizamer, en dan voor zijn ogen naar beneden gaan. Hij keert om en zwemt terug naar het schuitje en grijpt die uitgeput vast. De laatste twee, Arie Kliffen (10) en Peter Kuilman (10), zijn goede zwemmers en hebben het schuitje ook bereikt. 58 Oktober 2007

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2007 | | pagina 59