D e ramp op het A. i 19 Drama (1 doden) op Alkmaarderm eer Kiiaard ïïieeFo Leider van jeugdclub en drie leden verdronken liejT' jTLini Roeibootje zonk in meer (Pare; oL maandag 11 juni 1956 Koppen uit de krant 50 jaar geleden "Ja, en dan is het straks al weer 50 jaar terug dat dit allemaal gebeurde". Mijn tante Nel Ootjers (geb. 1934) vertelde nog regel matig over die tragedie op het Alkmaardermeer waar ze zelf bij was.Vier leden van de Langedijker jeugdvereniging "De Spoorzoekers" waren daar totaal onverwacht verdronken tijdens een waterkamp. Dat hadden er zelfs acht kunnen zijn. Toevallig roeide daar een 13-jarige jongen in een klein bootje die de an dere vier aan boord kon nemen. Patrouillegroep "De Kieviten"in 1946 v.l.n.r. Herman Kuiper, Ger Kalverdijk, Dick Mienes, Jan Keizer, Dick Schermerhorn, Wim Stam. Opeens besefte ik dat dit een goed moment was om juist na 50 jaar alles nog eens te beschrijven, vele getuigen leven nu immers nog. De ramp op zich is de meeste Langedijkers wel bekend, maar de ware toedracht weet bijna niemand meer. Hoe is het trou wens de vier geredden vergaan en niet te vergeten de 13-jarige redder? Tijd voor een historische speurtocht èn het opsporen van deelnemers van dit zo fataal verlopen waterkamp. De Spoorzoekers In de zomer van 1945 wordt de jeugdvereniging "De Spoorzoekers" opgericht. Dat is na de vijf oorlogsjaren voor veel jeugdige Langedijkers reden om daar lid van te worden. Vlaggen, uniformen en insignes hoeven ze niet meer en ze houden ook niet van scheiding der seksen, dus bij de padvinderij willen ze niet. Om zich daarvan te onderscheiden noemen ze zich daarom spoorzoekers. Ze zoeken wel contact met de NJN (Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie) om toch bij een groter verband te horen. "De Spoorzoekers" wordt een gezellige club die allerlei activiteiten organiseert: van kamperen tot voetbalwedstrijden, van avonden met volop discussies tot stokbrood bakken en van lezingen tot touwknopen. Samenkomst eens per week (kosten een dubbeltje) in het clubhuis van ijsclub "De Volharding" in Oudkarspel. Vaste prik zijn o.a. de Pinksterkampen naar de kust en later komen er ook z.g. waterkampen, een idee dat is over genomen van de ULO van directeur Dullemond. In 1949 ging de eerste schuit met leerlingen zo voor een school reisje weg. Dat was meteen zo'n succes, dat er in 1950 al drie schuiten dwars door Nederland voeren. De verantwoordelijkheid vond Dullemond toch wel erg groot en hij stopte ermee. Daar was het idee echter niet mee weg. In 1952 houdt de eerste groep Spoorzoekers op het Alkmaardermeer zijn waterkamp. Dit bevalt zo goed dat grotere groepen volgen. In juni 1956 gaat er weer een groep van in totaal 51 deelnemers naar het Alkmaardermeer. Ze hebben er zin in. Oktober 2007 55

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2007 | | pagina 56