schaam mij (Euangelie j^f^uan Christus met. oö uoorons is.c^ wit jaücgtn onsjijn? I. 6 0 De kerken en de kerkgang van de Broekers; 2007 Kom.i:t6a Soortgelijke schilderingen met een bijbeltekst hingen vroeger overal in de woonkamers van Broek. Ondanks de aanpassing van een aantal jaren geleden hangt de sfeer van weleer nog altijd in de doopsgezinde kerk. Deels is daar de piepkleine preekstoel uit het oude houten kerkje voor verantwoordelijk. De krappe kansel zit de predikant bijna als gegoten. De paar houten banken met de weinige stoelen daarachter ademen de sfeer van kleinschaligheid en soberheid uit. Alleen het Ypma-orgel op het balkon geeft enige status aan het sfeervolle kerkje. Datzelfde orgel werd overigens in 1982 op een heel om streden manier gerestaureerd. Omdat men geen geld aan de strijkstok van adviseurs wilde laten hangen, besloot men rechtstreeks met een restaurateur te onderhandelen. De firma Koch uit Apeldoorn kreeg voor een derde van de vooraf ingeschatte prijs de restauratieopdracht. Toen op 14 januari 1983 het orgel opnieuw werd ingewijd, pro testeerden orgelkenners voor de deur van de kerk tegen de onzorgvuldigheid waarmee men met het orgel was omgesprongen. De doopsgezinden op het noordeinde van Broek zijn een kleine actieve gemeente. Hun predikant moeten ze delen met Nieuwe Niedorp en Twisk omdat de gemeente Broek op Langedijk ongeveer 80 leden telt. Je kunt veel respect opbrengen voor deze kleine gemeente. Ze weten zich al jaren met weinig financiële middelen in stand te houden. Ze verfraaien hun kerkje steeds en van binnen ademt het een verstilde, esthetische, verantwoorde sfeer. De ken merken van de Doopsgezinde kerk zijn een zelfstandige evangelische gemeente, gebaseerd op het geloof in de Bijbel. Ze proberen te leven vanuit een bijbelse levens vernieuwing. Ze plegen geen eed, geen krijgsdienst en de doop vindt plaats na het belijdenis afleggen van hun ge loof op 18-jarige leeftijd. Ze willen staan voor een goede levenswandel. Tot besluit Ik hoop u hier enigszins een beperkt maar duidelijk in zicht te hebben gegeven van het Broeker kerkelijke leven, van de kerkgang en de geloofsbeleving van de Broekers. Het zogenaamde 'fijne' dorp met mensen die zich echt niet beter voelen dan anderen maar graag zoveel moge lijk iedere zondag naar de kerk gaan om samen gesterkt te worden in hun geloof en levenswandel. Dus kort sa mengevat: in Broek gaan nog steeds iedere zondag in acht kerkdiensten ongeveer 1700 mensen naar de kerk. Uitzonderlijk, vindt u niet? Bronnen: Diverse websites van de hier genoemde kerkgenootschap pen. Eigen ervaringen van de schrijver. 54 Oktober 2007 c-*■V "V Duumt'i UpT4iyMij< IWT,

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2007 | | pagina 55