De kerken en de kerkgang van de Broekers; 2007 De Christelijk Gereformeerde kerk is ook in 1834 ont staan uit de Ned.Herv.kerk, maar is eigenlijk overge bleven in 1896 toen men zich niet kon verenigen met de Gereformeerden. Landelijk zijn er zo'n 185 gemeenten met rond de 140 predikanten en 75.000 leden. Landelijk is het enigszins een verdeeld blok in drie gelijke delen. Het is wat simpel door mij gezegd maar dit ligt heel gevoe lig in deze kerken. U moet zich voorstellen in gradaties van zwaar in de leer, iets minder zwaar en met een evan gelische inslag. Tot de laatste groep behoort de kerk van Broek maar de landelijke synode van deze kerk doet er alles aan om het bij elkaar te houden. De Christelijk Gereformeerde kerk van Broek is een grote streekgemeente geworden met leden verspreid in de hele Kop van Noord-Holland. Ruim 700 leden met een sterke oververtegenwoordiging van jonge mensen. Ze zijn zeer actief in de morgendienst met zo'n 350 kerkgangers en nog eens 200 in de avonddienst. Er zijn plaatselijk nauwe contacten met de Gereformeerd Vrijgemaakte kerk. Het kerkinterieur van de Christelijk Gereformeerde kerk. Na meerdere verzoeken aan de toenmalige synode, om toch geen grote beslissingen te nemen, kreeg men als antwoord dat ze zich erbij neer moesten leggen. Zo kwamen honderden predikanten en kerkleden in ge wetensnood. Er was in 1946 een aantal van 216 kerken met ruim 77.000 leden die zich toen niet met deze leeruitspraken konden verenigen. De Gereformeerde kerk Vrijgemaakt De kwestie waar het om ging was de doop. Voordien gaf het nooit problemen maar toen het bindend voor een mening moest, gaf het grote pro blemen. Dat namen de 'bezwaarden' (de huidige vrijgemaakten) niet en zo ontstond er een scheuring. Zo ook in Broek waar de afgescheiden kerk de 'Artikel 31 kerk' werd genoemd. Van oudsher was de bijnaam van deze kerk onder de Broekers 'het koffiekerkje'. Ik denk dat het te maken had met vroeger. Toen was het ook al een streekgemeente en alles ging te voet of met de fiets. De kerkdiensten volgden kort op elkaar en de mensen van buiten Broek gingen kof fie drinken tussen de twee diensten. Onlangs hebben ze de naast de kerk ge legen in onbruik geraakte kleuterschool aangekocht en gaan dit inrichten voor al hun kerkelijke activiteiten op zondag en door de week. De Gereformeerde kerk Vrijgemaakt heeft zich vrij gemaakt van de door de synode van 1944 (nota bene in oorlogs tijd) opgelegde leeruitspraken van de toen ongedeelde Gereformeerde kerk. Er waren vóór 1944 al twee stromingen in Nederland. Het kerkinterieur van de Gereformeerde kerk Vrijgemaakt. 52 Oktober 2007

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2007 | | pagina 53