D. e neirnen en d lie neirngang van roekers; Paul den Hartigh Voor kenners onder ons: in de diensten gaan alleen predi kanten voor uit de rechtsconfessionele en Gereformeerde Bondsignatuur waarin de verlossing door het heil in Jezus-Christus centraal staat. De diensten houdt men tra ditioneel, er worden psalmen gezongen uit de vertaling van 1951 en twee gezangen uit de gezangenbundel van 1938. Naar mijn mening is het de meest behoudende kerk van de vijf in Broek en in de Kop van Noord-Holland. Hij is echter niet stoffig maar levendig en actief met veel studie en andere verenigingen voor jong en oud. Sinds mei 2004 zijn ze een onderdeel geworden van de grote P.K.N. (Protestantse Kerk Nederland), samen met de Gereformeerden. Maar in Broek en nog veel plaatsen in Nederland is dat niet het geval. Ieder bleef op zichzelf. Of zoals de Hervormde Broekers uitspreken: zoas 't was, moet 't blijven. De kerk beschikt nog over een mooi nieuw verenigings gebouw, pal naast de kerk, met de naam Irene. Dit wordt voor vele doeleinden gebruikt. Het ledental is rond de 600. De morgendienst wordt be zocht door zo'n 300 kerkgangers en de avonddienst door ongeveer 130. Inleiding Broek op Langedijk is het protestantse bolwerk in de om geving. Het christelijke bolwerk begint ook af te kalven in vergelijking met vijftig jaar terug, maar dat is een lan delijke tendens. Ook dit gaat aan Broek niet voorbij. Van een vanouds uit gesproken kerkelijk dorp zijn er nog steeds vijf levende gemeenten: de Ned. Hervormde kerk, de Gereformeerde kerk Synodaal, de Christelijk Gereformeerde kerk, de Gereformeerde kerk Vrijgemaakt en de Doopsgezinde kerk. Vijf kerken en vijf predikanten met een ledental van ongeveer 2500. In dit verhaal iets van hun geschiedenis en een beeld van het heden, anno 2007. De Ned. Hervormde kerk De Ned. Hervormde kerk is het oudste gebouw van de Langedijk, ontstaan vanuit de reformatorische gebeurte nissen in de zestiende eeuw. De kerk van Broek stapte in zijn geheel over naar de nieuwe leer, vanuit de Rooms Katholieke kerk. Het is een actieve behoudende gemeente waarbij de hoog ste prioriteit wordt gelegd bij het betrouwbare woord van God in prediking iedere zondag aan de orde komt. De preekstoel in de Ned. Hervormde kerk. 50 Oktober 2007

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2007 | | pagina 51