De Koog en de 'woid' van Klaas de Boer Bronnen: Etymologisch woordenboek van de heren Van Wijck en Van Haeringen Noordhollandse plaatsnamen; D.Karsten Gegevens en foto's aangeleverd door Klaas Swart te Oostwoud. Het oude winkeltje van Kees en Aagje Kliffen. Links het raadhuis van Zuid-Scharwoude. De brug op de voorgrond leidde naar de woning van Verkroost. Op de kadastrale kaart van 1830 staat pal aan de straat de Gemeenteschool. Rond 1880 werd de Openbare Lagere School gebouwd op de plek van de oudere school. Jaren achtereen was de school de eerste waar alle kinde ren van Zuid-Scharwoude les kregen, zowel Katholieke als Protestantse. Na WO II bleef het meest rechtse lokaal in gebruik als kleuterschool en werd de rest gebruikt voor de RK Meisjesschool. Het einde kwam in de jaren '70 toen school en onderwijzerswoning ten prooi vielen aan de sloophamer. Voorbij de school trof je rond 1830 de Algemeene Armen aan, het onderkomen van de armlas tige protestante mensen. Later treffen we hier een café en een winkeltje aan. Jarenlang werd dit gerund door Pietje Schoenmaker en zijn vrouw Jantje Blok. In later jaren wa ren Ben van der Vliet en Nel Bergen hier de eigenaren. Na het café annex kruidenierswinkeltje van Schoenmaker en later Van der Vliet stond er nog één huis. Het moet al een heel oud huis zijn geweest, getuige de muuran kers die in de voorgevel het jaartal 1751 aangaven. Het oorspronkelijk dubbele woonhuis herbergde ooit aan de rechterzijde de Hervormde Diaconie. Later was het meer bekend als het huis van Sijbrand Beets, een broer van Haije (Arie) Beets die schuin achter de dokter woonde. De Kooger Kerk Over de kerk van Zuid-Scharwoude is al veel geschre ven. Zoals we de kerk nu kennen, stamt die qua gebouw uit 1819 met een herbouwde toren uit 1905. Gedurende een lange periode was de kerk grotendeels overdekt met klimop. Dit woekerde zozeer door dat er in de kerk een soort hangende tuinen ontstonden. De kerk sloot de rij weg van de Koog destijds af. Daarna kon men zijn of haar weg vervolgen via het Kerkepadje of Kerkewoid, zoals de mensen zeiden. De Koogerkerk gezien vanuit het oosten vanaf het Kerkepadje dat naar de houten Langebalk voerde. De dorpsjeugd heeft zich bij de voetbrug achter de kerk verzameld. Let op de weelderige klimop op de muur. Oktober 2007 43

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2007 | | pagina 44