De Koog en de 'woid' van Klaas de Boer Dokter Wilmink maakte in de jaren '30 deze foto. Links de onderwijzerswoning en daarachter de Openbare Lagere School, rechts de gesloopte huisjes die wel erg dicht op de weg stonden. (coll. J.Wilmink) Tussen 1850 en 1860 treffen we Aafje van 't Loo aan, de weduwe van Cornelis, als broodbakster op dit adres. De volgende twee boerderijen waren eigendom van Cornelis Wayboer. Gezien het grote aantal mensen dat hier op een gegeven moment woonde, lijken de stolpen door meerdere gezinnen bewoond te zijn geweest. Van de tweede van deze genoemde stolpen is het grondplan nog steeds aanwezig als het doktershuis. Rond 1830 was het nog geen dokterswoning maar een boerderij. Op een zeker moment moet de boerderij zijn vervangen door een burgerwo ning, maar nog wel op de grond vesten van de stolp. Wellicht ver klaart dit het feit dat de gevel niet symmetrisch is maar ietwat scheef aandoet. Dokter Tjitse Hoekstra, dokter Henri Wilmink en later de doktoren Oud, Hospers en Braak vormen tezamen een lange rij van geneesheren die hier hebben gezeteld. We wijden verder niet uit over het doktershuis omdat dokter Braak wellicht het verhaal van zijn huis nog eens aan ons ter hand stelt. Een tekening van de negentiende eeuwse boerderij die rechts aan het begin van de Koog stond. Later stonden hier de woning van Piet Visser en de bakkerij van Willem Verkroost (nu woning familie Schuffelen). Achter de huizen zijn weinig foto's genomen. Toch heeft ooit iemand de moeite genomen om de zuidkant van de Koog aan de achterzijde op de plaat vast te leggen. Op de achtergrond is het huis van Haije (meestal Arie genoemd) Beets te zien. Oktober 2007 39

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2007 | | pagina 40