het oojrwooircj voirige iimmiineirc redactie Met het verschijnen van onze 13e jaargang 'Van Otterplaat tot Groenveldsweid' zijn we in het vierde lustrum aan gekomen van het bestaan van de Stichting Langedijker Verleden, opgericht op 20 februari 1987 als opvolger van de Stichting Verborgen Verleden Langedijk, welke bestond sinds 14 september 1984. We hebben in ons 20-jarig bestaan een gestadige groei van het aantal donateurs meegemaakt en zitten op dit moment op 700. Wij hopen dat, als we in 2012 ons 25-jarig bestaan gaan vieren, dit aantal zeker naar 800 zal gaan. Dat moet lukken. Hoewel het aantal tekstschrijvers aanvankelijk enigszins leek af te nemen, zijn we er toch met een grote diversiteit aan auteurs weer in geslaagd om u een paar uren leesple zier te bezorgen. Zo kunt u genieten van verhalen van ons erelid Jan IJff (in augustus 90 jaar) over een vreemd cadeau en het zwemmen van voorheen. Verder in ons blad het einde van een tijdperk voor slagerij Kuilboer; Oudkarspel door de jaren heen; de winters van vroeger; het begin van de ruilverkaveling; de ramp op het Alkmaardermeer; de kerkgang in Broek, enzovoort. Natuurlijk staat ons blad ook dit jaar weer vol met foto's. Als u dit blad ontvangt, zit onze expositie in 't Regthuis voor het seizoen 2007 er al weer op. Deze keer was ons thema gewijd aan het vervoer, zoals expeditie, bodedien sten en beurt- en vrachtschippers in Langedijk. Er was ook ruime aandacht voor de operette. Jammer is de constate ring dat het aantal bezoekers de laatste jaren terugloopt. Waar blijven toch onze donateurs? Namens alle medewerk(st)ers van dit blad wens ik u heel veel leesplezier toe. Wietze Dreijer, voorzitter redactie Gerrit Bakker Jan Quax uit Zuid-Scharwoude zag de foto van Gerrit Bakker en zijn vrouw voor hun huis aan de Hofstraat. Jan is opgegroeid op de Hofstraat en weet zeker dat het een foto is van de Langestraat. Kennelijk hebben Gerrit en z'n vrouw bij de buren voor het huis gestaan. Ook mevrouw Keizer-Wagenaar uit Schoorl maakte ons attent op dat feit. De Broeker sluis Annie Kamp, u weet nog wel, de vrouw van Gert Tromp uit Slootdorp, schreef ons het volgende. Met belangstelling heb ik het artikel gelezen over de Broeker sluis. Van mijn vader Aldert Kamp weet ik nog iets van toen hij nog maar een klein schippersknechie was bij z^n vader Bertus Kamp. Schippers konden name lijk één en ander kopen op de sluis. Dit gedicht stond op de sluisdeuren: Komt gij schip-pers door de sluis Koopt dan eerst bij mij aan huis Koffie, thee, tabak, sigaren, Kruideniers- en grutterswaren, Bier en wijn naar goede reis Zijt gij voldaan Dan wens ik u Een goede reis! Leuk dat een dergelijk oud gedichtje na zoveel jaren weer letterlijk boven water komt. IJsbrand Kaan is getrouwd met een kleindochter van schilder Klaas Dekker uit Oudkarspel. Zij herkende in de groepsfoto van alle schilders haar opa. Klaas Dekker zit als derde van links achter de man met de strohoed. Klaas Swart uit Oostwoud zette nog even wat recht. In het onderschrift staat dat de vierde zittende man van rechts Cornelis ter Hofstede was. Dit klopt niet, Ter Hofstede is de man daar net boven. Hij kijkt naar links. Klaas Swart kan het weten want van 1940 tot en met 1943 was hij schildersknecht bij Ter Hofstede in Zuid-Scharwoude. Dit hield abrupt op toen de schilder in december 1943 op veertigjarige leeftijd overleed. Nog even 't Huis de Brederode In november 2006 verscheen het prachtige standaard werk van de Stichting COOG over Oudkarspel. Niet al leen namen van akkers worden hierin genoemd, maar ook percelen en eigenaren langs de Dorpsstraat. Voor de liefhebber een geweldig mooi boek met een schat aan in formatie. Wie schetst onze verbazing toen wij hierin la zen over de voorgeschiedenis van 't Huis de Brederode. We nemen hierbij even een stukje uit dat boek over waar het gaat om 'De Brederode'. Pal tegenover 't huidige Regthuis, ongeveer op de plaats waar nu Belastingadviesbureau Waarheid is gevestigd, stond halverwege de 17e eeuw een tapperij genaamd 'De Oude Prins'. Oktober 2007 Schilders bij Arnhem. 2

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2007 | | pagina 3