De Koog en de 'woid' van Klaas de Boer Oorspronkelijk zou een deel van Noord-Scharwoude en heel Zuid-Scharwoude meer oostelijk hebben gelegen. De kapellen (nu de kerken aan de Kerklaan en de Koog) stonden in deze visie dan dus m het dorp in plaats van een stuk naar het oosten. De bena ming Kaag is (middelnederlands caech) 'hoog gelegen buitendijks land' of 'ingedijkt land'. Er is een verwantschap met cooch Koog) en in 't Fries keech 'hoge buitendijkse grond'. Koog en kaag worden ook vaak genoemd in relatie tot een 'nes'. Dit staat voor een uitstekende punt land in het water. Zou daarop doorbor durend de Koog een uitstekend stuk buitendijks land bewesten het eerdere, meer oostelijk gele gen dorp Zuid-Scharwoude zijn geweest? De Rooster Tot begin jaren '60 van de vo rige eeuw lag vooraan in de Koog, ter hoogte van waar nu de Kastanjelaan is, een brug. Deze brug droeg sinds jaar en dag de naam 'de Rooster'. Bekend is dat in sommige dorpen, vooral in de noordelijke provincies, om de kerk een gracht lag. De toegang naar de kerk werd gevormd door een brug met een rooster in het brugdek. Deze roosters dienden vroeger om de varkens te beletten op het kerkhof rond de kerk te komen, maar het volksgeloof wilde dat ze dien den om de duvel te beletten daar te verschijnen. Diens bokkenpoten zouden ook een probleem geven bij een rooster. Door zijn ligging tussen de profane en de kerke lijke wereld, was het rooster een stukje niemandsland. In sommige plaatsen zou hiermee de neutrale positie van de kiezers worden getoond. Omdat de roosters de grens aanduidden tussen kerk en wereld, zijn vermoedelijk de meeste kerkhofroosters bij de komst van Prins Willem van Oranje opengebroken, waarmee de grens tussen kerk en wereld aldus werd opgeheven. Van welke kant de 'Rooster' nu ook echt dienst deed als veerooster is niet bekend. De tijd dat het ook echt een rooster was, is al weer lang geleden. Alleen de naam bleef gekoppeld aan de eerste brug in de Koog. In later jaren was het alleen een brug over de Achterburggracht, die hier een bocht om raadhuis en Roode Leeuw maakte. Bij de aanleg van het plan Koog Noord verdween in de jaren '60 van de vorige eeuw de brug. Centrum van 't dorp Wanneer je praat over het cen trum van Zuid-Scharwoude, dan is de Koog onmisken baar het middelpunt waar alles zich afspeelde. Er ston den een paar herbergen (later café's), het raadhuis, de school en de kerk en de Dorpsstraat maakte er een zodanige draai dat er een soort dorpspleintje ontstond. De Koog was ook de plaats waar de jaarlijkse Zuidscharwouder kermis werd en wordt gevierd. Op dit moment is de Koog een vrij brede straat die de verbinding vormt naar Heerhugowaard. Lange tijd is dat niet zo geweest. In feite liep de Koog als rijweg vroe ger dood bij de Koogerkerk. De rijweg van de Koog was halverwege erg smal. In de jaren dertig van de 20e eeuw verdwenen enkele kleine huisjes als eerste vorm van wegverbreding. Achter de kerk bevond zich een voetpad, 't Kerkepadje of 'Kerkewoid' genoemd rich ting de houten voetbrug die Langebalk werd genoemd. Aan het pad ontstonden in de 19e eeuw huisjes. Bij het aan leggen van de nieuwe beton nen Langebalk in 1948/1949 werd aan de zuidzijde van het oude Kerkepadje een rijweg aangelegd. In later jaren zou deze weg de naam Langebalkweg krijgen. De Koog door de jaren heen De bebouwing aan de Koog is door de jaren heen sterk gewijzigd. Van heel vroeger bestaan er niet veel afbeel dingen. Als je de kerk, herberg De Roode Leeuw en het raadhuis meetelt, dan stonden er rond 1830 slechts vijf tien gebouwen aan de Koog. Direct rechts, links van waar nu het pad en de brug naar de Vissenbuurt loopt, stond een grote boerderij. Bij toeval kregen we destijds van de heer Klaas Swart uit Oostwoud een plaatje van deze oude boerderij annex bakkerij. Deze boerderij stond zoals ge zegd rechts aan het begin, over een brug aan het water van 't Diepie, zoals het water daar werd genoemd. Als eigenaar van de boerderij vinden we Klaas Joman. Van het houten gebouwtje achter op het erf is dan Cornelis Troostheide eigenaar. De bakkerij lijkt dus niet m de boer derij te zijn geweest. Trien Groot en Annie Leering werkten halverwege de jaren '40 van de 20e eeuw bij dokter Wilmink. Een fotograaf kiekte ze op de Rooster. Op de achtergrond de fruittuinen van Dirk van Kleef (die in het eerste huis links over de Rooster woonde) en die van de notaris. 38 Oktober 2007

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2007 | | pagina 39