De K en ie weic i van aas de oer Cor Oudendijk 9 Inleiding In ons jaarblad van 2006 schreef Jaap Kroon een gezellig stukje herinneringen over zijn geboortedorp. Het geheel werd geïllustreerd met herkenbare foto's, waaronder een paar van de Koog. Reden om nog wat meer fotoma teriaal van deze straat te tonen en wat feiten over deze straat boven water te tillen. Vroeger een idyllisch min of meer doodlopend straatje, nu een verbindingsweg naar Heerhugowaard. De Koog in Zuid-Scharwoude is gedu rende de 20e eeuw getransformeerd van dorpscentrum naar doorgangsweg. Oude foto's tonen een bijna betove rend beeld van veel groen. In het navolgende een stukje geschiedenis van De Koog. Een koog In de Middeleeuwen waren stormvloeden en oeveraf- schuivingen de grootste bedreigingen voor het land. Het was daarom gebruikelijk om de zeedijken niet direct aan het water te leggen, maar een behoorlijk stuk achter de vloedlijn. Het zogenaamde 'voorland' bepaalde daarmee de kracht van het water. Dit land, min of meer kwel ders, bleef dus voor een deel buitendijks liggen en werd meestal 'kogen'of 'kagen' genoemd. Henk Komen oppert in zijn boek 'Kapellen aan de dijk' de mogelijkheid dat de Voorburggracht ooit vanaf het Gorterdiep met een meer zuidwestelijke koers is omgebogen in de richting van Broek. Begin jaren '30 beklom Jan Oudendijk de toren van de Koogerkerk tijdens schilderwerkzaamheden. Hij fotografeerde met zijn Box-Tengor de Koog in westelijke richting. Rechtsvoor staat het huisje van Dirk en Bertha de Graaf achter het café van Schoenmaker. Aan de linkerzijde is in het midden het dak van de dokterswoning te zien. Rechts daarvan een rijtje huisjes die feitelijk midden op straat stonden. Daarnaast het dak van de Openbare Lagere School. Daar weer naast het dak van café De Schelvis. Boven De Schelvis is het hoge dak van het raadhuis te zien. Ook de kolfbaan van De Roode Leeuw is goed herkenbaar. De hoek Koog/Dorpsstraat was toen nog dichtbegroeid met fruittuinen. Oktober 2007 37

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2007 | | pagina 38