Kerk- en Dergmeergemaal het behouden waard De drie poldertjes op een kaart uit 1852. Let op de plaats van de molen links boven bij de 'O' van het woord Oudkarspel. Het bestaan van een instrument dat water uit kon wer pen, was al geruime tijd bekend zoals blijkt uit de op dracht van de graaf van Holland, Willem VI (1404-1417), aan de Heemraden van Delfland. Hij gelastte ze om eens poolshoogte te gaan nemen in de buurt van Alkmaar waar Floris van Alkemade en Jan Grietens één van de eerste watermolens hadden ontworpen. Hoe de molen er heeft uitgezien is helaas niet bekend, maar meer dan een eeuw later was er vermoedelijk genoeg aan verbeterd om het plan van Jan Jansz en Willem Jansz tot een goed einde te brengen. We weten dit omdat er een document bestaat uit 1542 waarin de visser(s) van de Dergmeer protesteren tegen het verlies van hun broodwinning. Vanaf die tijd ontstaat in Noord-Holland de ene na de an dere droogmakerij, al duurt het tot de zeskantige boven kruier is uitgevonden en het doorzettingsvermogen van Jan Adriaansz. Leeghwater en zijn opdrachtgevers vóór men zich aan de grote meren de Beemster, de Schermer e.a. gaat wagen. De naam Dergmeer doet vermoeden dat de bodem van het drooggevallen meer heeft bestaan uit derg of darg, een veenachtige modderige substantie. Door vermenging met de onderliggende zavelachtige grond (half klei half zand) verkreeg men een goede cultuurgrond die vooral geschikt is voor de tuinbouw. Vanaf de tijd dat de meertjes droog waren, zijn de Dergmeer en de naburige Kerkmeer door hun 'eigen' mo len droog gehouden. Wat voor soort molens er stonden en hoe het reilde en zeilde is tot heden niets van bekend. Het duurt tot 1864. Vanaf dat jaar worden de beide pol ders bemalen door één schepradmolen. De molen stond op de rand van de Kerkmeer op de plek waar ook het huidige gemaal staat. De verbinding met de Dergmeer en het Kromwater was geregeld door middel van duikers annex verbindingssloten. Vóór het jaar 1895 is het schep rad vervangen door de meer effectieve vijzelbemaling, een uitvinding uit de achttiende eeuw. In 1914 verbrandt jammerlijk de Kerkmeermolen. Men gaat over op een meer moderne manier van bemaling. Oktober 2007 35

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2007 | | pagina 36