D t enk-- en erenieeirgeniaa. ne Ibenonc Hen waarc Verbrand in een kwartier i Het nieuwe dubbele woonhuis in aanbouw De herbouw Op de plaats van de boerderij kwam niet meer opnieuw een stolp terug. In 1962 werd een dubbel woonhuis ge bouwd (nu Dorpsstraat 773 en 775). De familie Rijkes keerde terug op de oude plek. Aan de zuidkant kwamen Vader en Moeder te wonen, met aan de noordkant hun oudste zoon Piet Jammer is dat de boerenstolp niet als zodanig is her bouwd, maar in 1959 werd er anders over gedacht dan heden ten dage. Een dubbel woonhuis met losstaand be drijfsgebouw werd als veel praktischer ervaren. De waarde van historie werd toen veel minder erkend dan nu en van karakteristieke dorpsgezichten had men al helemaal niet gehoord. De linker woning van het dubbel- woonhuis wordt nu nog steeds bewoond door de familie Ben Rijkes en de rechter kant door de jongste dochter van Piet, met haar gezin. Bronnen: Gegevens van de familie Rijkes via Ben Rijkes te Oudkarspel. Krantenbericht uit juni 1959. Foto's Herman Möller, brandweercommandant Rutsen en Dirk Rijkes jr. Wijb Ouweltjes In de zestiger- en zeventiger jaren van de vorige eeuw is het gehele gebied van het Groot Geestmerambacht verkaveld. Daardoor zijn er nog maar weinig plekken te vinden waar de graafmachines met hun gladstrijkende werking aan zijn voorbijgegaan. Eén van die plekken is gelegen ten westen van Oudkarspel aan de Kerkmeerweg, waar deze met een bocht van on geveer negentig graden naar het westen afbuigt. Op het iets boven het omringende land uitstekende, met knoes tige bomen versierde stukje grond van nauwelijks een halve hectare groot, staat een uit 1916 daterend, enigs zins beschadigd gebouwtje. Vanuit dit gebouwtje werd de onderbemaling van een drietal héél oude droog- makerijtjes geregeld, tot rond 1970 het waterpeil in het Geestmerambacht tot één niveau werd 'gedegradeerd'. Deze droogmakerijtjes zijn achtereenvolgens: de Dergmeer droog 1542, 43 Ha de Kerkmeer (droog 1547, 61 Ha) en het Kromwater (droog 1546, 17 Ha). Het waren meertjes die zijn ontstaan in het mid den van de dertiende eeuw toen het Geestmerambacht regelmatig werd geteisterd door overstromingen, iets dat niet meer gebeurde na de definitieve sluiting van de Westfriese Omringdijk rond 1320. In de ontstane meertjes zwom de vis vrolijk rond, tot genoegen van de broodvis sers uit Oudkarspel. Zij zetten 's morgens vroeg hun fui ken en als zij ze de volgende dag lichtten, was de bun in de boot weer vol. Dat werd anders toen Jan Jansz., baljuw van de Nijenburg en schout Willem Jansz. uit Alkmaar hun begerig oog naar het noorden richtten. Zij hadden landhonger en besloten dat om te beginnen de Dergmeer best drooggemalen kon worden. 34 Oktober 2007

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2007 | | pagina 35