Verbrand in een kwartier Vader Dirk Rijkes bezig met het wegen van een mand kool in de Diepsmeer In 1953 waren zij uit de Diepsmeer vandaan verhuisd naar het dorp Oudkarspel. Bijzonder trots waren ze op hun mooie grote boerderij. De verkoper was de dochter van Thijs Borst, die om financiële redenen het pand uit de verhuur (huurder was de fam. Smak) in de verkoop deed. Thijs Borst was degene die de bestemming van het pand wijzigde van veebedrijf naar tuinderij. De brand De oorzaak van het ontstaan van de brand is niet achterhaald. Een Langedijker brandweer bestond nog niet in die tijd. Het korps van Oudkarspel moest assistentie vragen aan het naburige dorp. Het vuur greep zo snel om zich heen dat de brand weren van Oudkarspel en Noord-Scharwoude, geholpen door de bedrijfsbrandweer van hout handel Eecen, niets meer konden uitrichten. Van de inventaris kon niets meer in veiligheid worden gebracht. Drie varkens, die in het achter stuk in de oorspronkelijke paardenstal bivakkeer den, konden niet meer worden gered. Het vuur werd aangewakkerd door een straffe zuidoostenwind. Hierdoor liepen de belendende huizen van Arie Ootjers en winkel en woonhuis van de firma Van Zijl brand- en waterschade op. De brandweer, die niets meer kon uitrichten, be perkte zich al gauw tot het natspuiten van de naastgelegen huizen. De hitte was zo sterk dat de ruiten van de huizen aan de oostkant van de Dorpsstraat sprongen. De woning was veel ruimer en er hoefde geen opslag ruimte voor de tuinbouwproducten te worden gehuurd. Ook was er plaats om varkens te houden. Deze beesten werden gevoerd met afvalproducten zoals koolbladeren, aardappelkriel, tarwe- en gerstkaf en gras van eigen erf. Gré Rijkes-Loos en Dirk Rijkes in de deur van hun pas verworven stolp De vlammen slaan al door het dak. De stolp is reddeloos verloren De stolp en bijgebouwen brandden volledig af en restan ten die overeind bleven staan werden door de brandweer uit veiligheidsoverwegingen nog diezelfde dag vlakge- trokken. De ingebrande vierkantsbalken, hoewel los in de voeting staand, bezorgden de brandweermannen nog menig zweetdruppeltje. Naast bovenvermelde schade is er van twee op trouwen staande kinderen de uitzet verbrand. Hartverwarmend was in die dagen de hulp die vanuit de dorpsgemeenschap geboden werd. Zo leefden vader en moeder Rijkes aan de overkant van de straat bij de familie Piet Appel, die zelf tien jaar eerder hun stolp door brand hadden verloren. Jan werd opgenomen door Piet Volkers, overbuurman en drukker/boekverkoper bij de firma Mienes. 32 Oktober 2007

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2007 | | pagina 33