oranc 1 in een kwartier ei0 Ben Rijkes Cor Oudendijk Inleiding Op vrijdag 26 juni 1959 brak om tien uur 's morgens brand uit bij de familie Rijkes in Oudkarspel. De rietgedekte stolpboerderij, die op dat moment negenentachtig jaar oud was, verdween in amper een kwartier uit het straat beeld van Oudkarspel. In het volgende stukje wordt een beeld gegeven van de stolp en de familie Rijkes vóór en na de brand. De stolp De verschillende types stolpboerderijen worden on derverdeeld in onder anderen de West-Friese stolp met voorhuis en de Noord-Hollandse stolp. Dit laatste type werd vaak gebouwd in de 19e eeuw. Het betreft meestal een zuivere piramide met letterlijk huis en bedrijf onder één dak. Was bij de West Friese stolp veelal de woning aan de zijkant (later overigens vaak gedraaid), bij -e la tere vormen was het woongedeelte altijd aan de straat zijde. Naast de voordeur (die vaak niet werd gebruikt; men ging achterom) was een enkel raam aangebracht aan de kop van de koegang, de 'lange regel' genaamd. In het midden gaven twee ramen licht in de kamer, terwijl een raam links de zijkamer (de 'opkamer' genoemd) verlicht te. Aan de achterkant bevond zich dan de ingang van de 'dars' en een achterdeur naar de koegang. De darsdeuren waren in Langedijk niet groot en hoog zoals in oostelijk West-Friesland. Er hoefden hier geen grote wagens met hooi naar binnen te worden gereden. De aanvoer gebeur de met de schuit. In het midden van de stolp, tussen de vierkantstijlen (met de klemtoon op kant) werd het hooi opgeslagen. Kenmerkend voor een stolp is de schoor steen die fier midden boven uit het dak steekt. Op zol derhoogte bevond zich een gedeelte om vlees te roken, met tochtvrij sluitende deur. De stolp van de familie Rijkes was gebouwd in 1870 op de plaats van een oudere stolp. Oorspronkelijk zal er nog het boerenbedrijf zijn uitgeoefend, maar in de tuinbouw streek Langedijk veranderde het gebruik vaak naar een tuinderbestemming. Ook deze boereninrichting was omgebouwd naar een tuinbouw- en woonbestemming. De koestal op de lange regel, aan de noordzijde van het pand, was omgebouwd voor bewoning. Het looppad was gang geworden en waar de eigenlijke stallen waren, waren (slaap)kamers en een keuken (oostkant) gerealiseerd. Grappig was dat de voor- en achterkoes (slaapplaats op de stal) zijn blijven bestaan. De voorkoes is als logeerslaapplaats in gebruik gebleven terwijl de achterkoes als aardappelopslagplaats werd gebruikt. De rest van de ruimte in het vierkant werd samen met de korte regel (de westkant) bij de dars getrokken en voorzien van hekken om bewaarkool op te stapelen. Het boenhok tegen de westelijke muur is ook blijven bestaan. Hier was naast de grote boenbak een aanrecht en wc gemaakt. Indrukwekkend groot was in die tijd de houten zolder van 12 bij 12 strekkende meters, met alleen in het midden de schoorsteen. De 'dars', oor spronkelijk bedoeld om graan te dorsen, bleef die naam houden en werd 'kooldars' genoemd. Achter de stolp stonden bijgebouwen uit een nog oudere periode langs de noordgrens van het erf. Vooraan een wagenloods met hoge deuren en aansluitend nog plaats voor acht koeien en vier paarden. De familie Rijkes De 'Rijkesen' kwamen uit de Diepsmeer (zie Van Otterplaat tot Groenveldsweid 2004) waar zij een klein arbeidershuis bewoonden. Het gezin Rijkes bestond uit vader, moe der en elf kinderen, waarvan er ten tijde van de brand nog vijf thuis woonden. Vader Dirk Rijkes, werd als Theodorus Rijkes ge boren op 12 sept 1891 te Oudkarspel. Moeder Margaretha (Gré) Loos werd geboren op 6 ok tober 1896 te Spanbroek. Vanaf 1908 diende zij bij de kruidenierswin kel annex café van Gert Oudhuis (later de bloe menwinkel van Piet Kalverdijk achter Kayer's meubelzaak). De stolp van de familie Rijkes zoals die er uitzag voor de brand Oktober 2007 31 O

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2007 | | pagina 32