•sr J Grootvaders klok mVJt Plus Wijzer Korstiaan den Hartigh, geboren 4 juni 1879. lend op dat het vijfentwintig gulden kostte. Hij woonde op de Dijk in Broek en handelde in aardappelen, groente en fruit. Met recht een echte handelaar want hij zei: ,,Wat wil je dat ik doe? Nu vijfentwintig gulden of later de klok, dan zal ik dat laten beschrijven." Ik koos voor de klok, hoewel die vijfentwintig gulden me toen eigenlijk meer aanspraken. Maar hij hield de knip dicht. Wat jaren later verhuisde Jan met zijn vrouw Nelly Vooijs naar Lunteren. Zelf dacht ik nooit meer aan de klok tot wij in 1987 werden gebeld door mevrouw Den Hartigh- Vooijs. Zij was al weer jaren weduwe en was inmiddels naar Groningen verhuisd waar ze nog een zuster had wonen. Ze vroeg ons of we naar Groningen wilden ko men om grootvaders klok op te halen. Ze vond het pret tiger om aan het eind van haar leven de klok aan ons over te dragen. Aan die dag hebben wij nog goede her inneringen. Er werd veel gepraat die dag over mooie en fijne dingen, maar ook over intens verdriet. Jan en Nelly den Hartigh-Vooijs hadden samen één kind: een zoon. Klaas, zo heette hij, was door een ongeluk met een auto in Indonesië om het leven gekomen. Hij was daar voor zijn nummer in militaire dienst. Zijn naam is enkele jaren terug toegevoegd aan het oorlogsmonument bij de Stier in Noord-Scharwoude. Het meubelstuk werd mee genomen en bij de toenma lige klokkenmaker in Broek op Langedijk, de heer Van den Doel, gebracht voor algehele restauratie. Jammer genoeg is deze restauratie destijds niet helemaal goed gegaan. Het uur werk loopt nog steeds perfect en is origineel gebleven, maar van het eikenhout werd ondes kundig het mooie gepatineerde laagje verwijderd. Dit wordt tot op de dag van vandaag nog betreurd. Verder was de wijzer plaat voor de heer Van den Doel ook een probleem. Die was na melijk door de inwerking van vocht, stof en ander vuil ook in een slechte staat. Maar daar had bovengenoemde Jan wel een oplossing voor. Zijn neef, de vader van schrijver dezes, Jan Paulus den Hartigh, had een schildersbedrijf in Broek. Dus dat was geen punt, maar hij speelde het balletje door naar zijn zoon Paul, toen vijftien jaar oud. ,,Paul kan goed schilderen en tekenen, dat is net wat voor hem!" En aldus geschiedde het, die uitdaging nam ik aan. Na veel werk en inspanning werd het klusje geklaard. Neef Jan Kzn was bijzonder ingenomen met het resultaat en vroeg wat de onkosten waren. Ik antwoordde hier aarze- Jan den Hartigh, zijn vrouw Nelly den Hartigh-Vooijs en hun zoon Klaas op een foto uit 1943. Tot slot, toen ik die klok na zoveel jaren weer terugzag, was het toch een mooi moment. Ik kon mij er niet veel meer van herinneren hoe ik het had geschilderd als vijf tienjarige jongen. Wij zullen de traditie voortzetten en de klok weer doorgeven aan het volgende geslacht Den Hartigh. Grootvaders klok, waarschijnlijk meer dan tweehonderd jaar oud en hij tikt nog steeds door. Langer dan wij zullen tikken waarschijnlijk. 28 Oktober 2007

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2007 | | pagina 29