i°oo tv ac iLeirs K K Paul den Hartigh Het verhaal van een antieke staartklok die ternauwer nood bewaard bleef voor de familie Den Hartigh. Inleiding De antieke staartklok waar dit artikeltje over gaat, is ver moedelijk al sinds 1800 in de familie. De klok is van een eenvoudig model, met slagwerk en dubbele bellen en een kwartierslag. Grootvaders klok in de huidige toestand. Over de bezitters is het navolgende bekend. Jan den Hartigh, geboren 18 augustus 1801, huwde op 25 mei 1836 op 35-jarige leeftijd met Jonkvrouwe Maaike Neeltje van Vliet te Klaaswaal. Van Jan z'n ouders kregen zij deze klok als huwelijksgeschenk. Het was een bestaande klok die al in de familie voorkwam. Niet bekend is uit welke familie, die van Den Hartigh of van de moederskant van Jan, de familie Barendrecht. Op de klok is een koperen plaat bevestigd met de namen en geboortedata en -plaatsen van hen die deze klok in hun bezit hadden en nog steeds hebben. De geschiedenis van de klok De vierde bezitters in rij Paulus den Hartigh en Bastiaantje Schelling verhuisden in 1889 naar een boerderij aan de Middenweg 160 in Heerhugowaard, rechts naast de Hervormde pastorie. Ze kwamen uit de Hoeksche Waard in Zuid-Holland. De Den Hartighs die momenteel in de Kop van Noord-Holland wonen, zijn allen nazaten van bovengenoemd echtpaar. Na hun overlijden bleef hun zoon Korstiaan, die onge huwd is gebleven, op de boerderij aan de Middenweg wonen in de onverdeelde boedel van zijn vader en moe der. De hoeve 'Buitenlust' te Klaaswaal waar Paulus den Hartigh tot zijn huwelijk met Bastiaantje Schelling woonde. Zijn moeder N. van Vliet erfde deze kapitale boerderij met 80 bunder land. De stolpboerderij van de familie Den Hartigh aan de Middenweg 160 in Heerhugowaard. Op een zekere morgen in het jaar 1952 kwam Jan den Hartigh (1905) bij zijn oom Cors (1879) op bezoek om even gezellig te babbelen. Maar bij het weggaan vroeg zijn oom: ,,Jan, wil je voor mij naar de hooizolder en die oude staartklok naar beneden halen, want er komt een opko per voor uit Hoorn" Oom Cors was slecht ter been en liep met een houten driepoot, de voorloper van de rollator. De klok was in een zeer slechte staat en moest helemaal worden gerepa reerd. Dat moest veel geld kosten en dat had oom er niet voor over. Inmiddels kwam neef Jan met de klok naar beneden en zag de koperen plaat met daarop de namen van zijn voor geslacht gegraveerd. ,,Oom Cors, weet u wel wat u wegdoet? Zoveel jaren in de familie. Ik doe u een voorstel. Mag ik die klok hebben? Ik beloof u dat ik hem in z'n geheel laat restaureren." Oom Cors vond dat een prima idee. Net op tijd gered, want geen twee minuten later kwam de opkoper voor de klok binnen stappen. Helaas! De klok had jaren op de hooizolder gelegen en nooit zou iemand hebben geweten van zijn bestaan. Oktober 2007 27

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2007 | | pagina 28