Oudkarspel door de jaren heen verspreid door de buurt. In 1996, toen we verhuisden, vond ik het nog in de tuin. De kerk moest worden her bouwd, dat stond vast, maar 't duurde maanden voor de fi nanciën rond waren. Geen spits meer maar dezelfde stompe to ren zoals vroeger. In 1973 was de kerk klaar. Een aannemer uit Friesland had goed werk gele verd, ook aan de binnenkant. Het was prachtig, er was vloer verwarming aangebracht, voor de kerkgangers een luxe. Maar het werd niet meer de oude kerk van vroeger. Het hek moest open blijven en er kwamen geen rozenperken meer. Ruimte voor meer auto's, ook de kerkgangers kwamen liever niet meer op de fiets. De deuren moesten 'los' blijven en aan het hek hin gen bordjes 'Plaats voor stilte en bezinning'. Maar dat heeft niet zo lang geduurd. Het woord 'hangplek voor jongeren' bestond nog niet maar de kerk was droog en er stonden stoelen, wat wil je nog meer. Toen de klok midden in de nacht begon te luiden, was het uit met de pret. Er zouden zeker ooievaars komen nestelen. Takken wer den aangebracht door een helikopter, maar de enige vogels die er gebruik van maakten waren kauwen. De haan werd van de toren gestolen, een hele prestatie. Maar later werd die weer sportief teruggebracht. Het dorp nu Zo veranderde er veel in het dorp. De Voorburggracht werd gedempt en is nu een drukke rijweg geworden. Het bejaardenhuis is verdwenen en er kwam een aantal nieuw bouwwijken. Het inwonertal groeide maar de midden stand profiteerde er niet van. In Noord-Scharwoude kwam de eerste supermarkt en er volgden er meer. De winkeliers konden er niet tegenop en de een na de ander sloot de deu ren. Op 't laatst waren er nog maar twee bakkers over. Na veel gesteggel is er dan nu een supermarkt wat het dorp wel ten goede is gekomen. Ik denk dat Oudkarspel een mooi dorp is om te wonen. Toch hoor ik wel eens het woord 'trappel-end'. Zou het waar zijn? De kerk van Oudkarspel zoals die er uitzag in mei 1965, gezien vanuit het zuiden. Op de voorgrond de kosterswoning die jaren door koster Klaas Hart werd bewoond. De NH kerk, nu Allemanskerk genoemd, na de wederopbouw. Oktober 2007 25 :W>

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2007 | | pagina 26