Ikarspe Ie jaren heen c TUL CI IL0010 c Geerie Schreuders-Kuyper Toen de koster met pensioen ging, volgde Klaas Hart hem op. Die had volop ruimte voor z'n hobby: kippen, ko nijnen, duiven en een volière. Ook was hij een voorstander van groente kweken zonder bestrijdingsmiddelen. nleiding In ons blad van 2006 plaatsten we een stukje herinnering van Geerie Schreuders aan haar buurvrouw Jannetje Ton. Deze keer heeft Geerie haar herinneringen wat breder op papier gezet. Een stukje tijdsbeeld van Oudkarspel. Ons dorp Toen we in 1960 in Oudkarspel kwamen wonen, was de Voorburggracht nog een sloot, de kerk had een spits en heette nog Ned.Hervormde kerk. Het bejaardenhuis Buitenzorg stond nog aan de Dorpsstraat. Als er ijs was in de winter, schaatsten m'n kinderen op het Barnewiel en 's zomers speelden ze in de speeltuin 'Kindervreugd'. M'n boodschappen werden aan huis bezorgd door de volop aanwezige middenstand. Vijf voor zeven 's morgens ging de fluit van Houthandel Eecen en dat herhaalde zich over de dag verdeeld vijf maal. Grote vrachtwagens vol hout, soms tot over de rongen (stangen om de lading tegen te hou den; red.) geladen, kwamen over de brug en denderden over de Dorpsstraat. Geen mens beklaagde zich. Dit alles is verleden tijd. knorrige, oude man, die meende dat het dorp na al die ja ren nog van hem was. Nieuwe buren met drie kinderen die, waarvan iemand hem had wijs gemaakt, drie stoute jongens hadden, brachten hem totaal van zijn stuk. Toen we arriveerden met een busje met meubelen stond hij al buiten, vast van plan om te vertellen wat hij wel en niet tolereerde. Maar het had die nacht gevroren en het tuin pad was glad. Hij gleed uit en brak zijn heup. Toen hij ge heel hersteld weer thuiskwam en zag dat we drie meisjes hadden, werd hij wat milder. Toch bleef hij ons goed in de gaten houden. De tak van het stokoude pruimenboompje, met nog maar één vruchtje, werd er voor het rijp was al afgeplukt. Ik hoop dat het hem gesmaakt heeft. Toen hij naar Schoorl verhuisde, kregen we een muizenval cadeau. Hij vond ons toch wel aardig. Aan de andere kant van het pad naar de kerk staat de 'Klokhoeve', eerst bewoond door Verkroost, later Marjan Sluis, Van Rossen de juwelier -die de naam aan het huis gaf- en nu al jaren de familie Schoenmaker. De boerderij heeft nog een paar weken leeggestaan toen er studenten in huisden die ontgroend moesten worden. 's Morgens vroeg marcheerden ze op klompen, die een paar maten te groot waren, door het dorp naar Peter Verburg om daar te werken. 's Avonds kwamen ze weer aangestrompeld en degene die achteraan kwam, moest voor straf buiten eten. Ik zie hem nog zitten in 't gras, een pan leeg te krabben. Een rare traditie in de studen tenwereld. Het huis, nu Dorpsstraat 874, waar we zesendertig jt Ons buurtje De poort, die toegang gaf tot de kerk, was altijd gesloten. Hij werd alleen geopend voor diensten en begrafenissen. Bezoekers voor het kerkhof en leveranciers voor de koster moesten over het voetpad en het ronde bruggetje. De grote brug stond de hele dag open voor de koolschuitjes. Het grote plein voor de kerk had prachtige rozenperken die werden verzorgd door de koster Nico Bankersen. Omdat we aan het pad woonden, sloot ik tijdens een begrafenis m'n gordijnen. Ook mijn kinderen moesten binnen blijven tot de plechtigheid voorbij was. Onze buurman was oud-burgemeester Wijnveldt. Een ir hebben gewoond. De brand Over de brand van de kerk op 7 juni 1969 is al heel wat geschreven. Het was tijdens het verjaarspartijtje van m'n dochter. Werkzaamheden aan het dak, een harde noordoosten wind, een vonkje, een rook- pluimpje en er was geen redden meer aan. De brandweer van Langedijk werd geholpen door brandweer uit omlig gende dorpen en die van Eecen. Ons huis, dat van de hout handel was, werd voortdurend natgehouden. Er moest koffie worden gezet, soep gekookt, broodjes gesmeerd door dames die op laarzen door m'n keuken banjerden. 't Was een doorlopende kantine. Om precies zes uur viel de torenspits naar beneden. De haan lag bij de buren in de tuin. Kleine stukjes gloeiend hete lei werden met de wind 24 Oktober 2007

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2007 | | pagina 25