D J e opening van c ie ongensseiioo in Hoe de Langedijker dorpen er vroeger uitzagen, dus vóór Maar zo af en toe duikt er een klein stukje van die oude dorpen op. Onlangs kwam de Stichting Langedijker Verleden in het bezit van een tekening. huizen, geschilderd in een ietwat naïeve stijl door J.Otto in 1836. De familie Otto was een schildersfamilie. Veel huisschilders bleken ook vaak lang niet onverdienstelijke amateur kunstschilders te zijn. Gelukkig wist de schenker, de heer Schoenmaker, waar de bewuste plek zich ooit bevond. Inleiding Een pittige klus was het om gegevens van deze foto te ach terhalen. Door veel vragen en de vondst van een kranten artikel is het uiteindelijk gelukt om een deel van de gepor tretteerde mensen te achterhalen. We gaan terug naar het voorjaar van 1926 toen men met trots de nieuwe Rooms Katholieke Jongensschool in Noord-Scharwoude opende. Feestelijke opening 'Dinsdag had de officiële opening plaats der nieuwe R.K. Jongensschool te Noordscharwoude. Des morgens werd een gezongen H.Mis opgedragen door den Zeer Eerw. Heer Pastoor van Noord, met algem. H.Communie der kinderen. Om 10 uur vond de inwijdingsplechtigheid plaats door den Z.Eerw. Heer Pastoor Kok, Bisschoppelijk Inspecteur van het Katholiek Onderwijs in dit Dekenaat, in tegen woordigheid van H.H.Geestelijken, Eerw. Zusters, Hoofd der school en personeel en vele genodigden.' Zo opende de Langedijker Courant het bericht over de nieuwe school in mei 1926. Verschillende sprekers kwamen aan het woord, waaron der Pastoor Van Noord, burgemeester Van Spengler, loco burgemeester Kroon van Oudkarspel en de heer Kramer, secretaris van het schoolbestuur. Er werd gememoreerd dat er al zeven jaar lang onderwijs werd gegeven aan klassen, bestaande uit 50 kinderen of zelfs meer. De houten huisjes met stenen voormuur stonden aan de zuidzijde van de Bakkersbrug, daar waar later KW (en later schildersbedrijf Den Hartigh) stond. Nu liggen voor het stuk plannen om op Dorpsstraat 96 appartementen voor beschermd wonen voor 'Scorlewald' te gaan bouwen. Misschien is het plaatsen van deze oude prent nog een bron van inspiratie voor de architect. Jan Marsman Sr Twee nonnen werd lof toegezwaaid: Zuster Martini als hoofd van het onderwijzend personeel en Zuster Clementine. De laatste had volgens de krant door de drukke werkzaamheden ter voorbereiding van de nieuwe school, te veel van haar krachten gevergd en was daardoor ten hemel gegaan. Bloemstukken werden aangeboden en de architect de heer Ooijens memoreerde zijn oud patroon wijlen de heer W.Robbers, wiens werk hij had mogen voltooien. Een moderne school De indeling van de school werd zeer geprezen. Bij de en tree viel gelijk op dat alles zo praktisch was ingericht. Een ruime gang gaf toegang tot een trap naar de bovenloka len. Aan de straatzijde bevonden zich twee lokalen met moderne leermiddelen. Alle ramen konden worden geopend zodat licht en lucht konden toetreden. In de gang was een groot aantal kap stokken aangebracht en er was ook een wasgelegenheid. Verder beschikte de school over WC's en een kleedlokaal voor het personeel. Een nieuwigheid waren de schuifbare schoolborden waarop op één daarvan stond geschreven: Moge deze school onder Gods zegen steeds bloeien. De school heeft wel gebloeid maar bestaat al jaren niet meer. Een klein deel is nog herkenbaar in het pand van Super de Boer. De school ging later op in de Mariaschool. I het fotografietijdperk, is veelal een raadsel. Een aquarel (opgeplakt op behang) met daarop een paar Aan de hand van de eerste kadastrale kaart kon worden vastgesteld dat in het linkse huisje dat het dichtste bij de weg stond, de schipper Abraham Balder woonde. Als ei genaar van het rechtse huis staat Jan Zwart te boek. 22 Oktober 2007

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2007 | | pagina 23