anno Die winters van vroeger Sommige verwoede schaatsers ondernamen grote toch ten door het Geestmerambacht. Door het vele water kon je in alle uithoeken van de grote polder komen. Tochten naar Schoorldam, Krabbendam, Warmenhuizen en zelfs verder waren geen uitzondering. Vanuit het 'ambacht' had je een mooi vrij uitzicht op Langedijk. Bronnen: - KNMI Klimatologische dienst - Nederland zoals het was - zoals het is; W. W.Reijs; Bosch Keuning Baarnz.j. - Eigen herinneringen Deze foto maakte Jo Pluister langs de provinciale weg naar Koedijk (de Nieuweweg) in de richting van Langedijk. Links van de R.K.kerk is nog de gashouder te zien van de gasfabriek aan de Westerstraat. Rechts steekt duidelijk het voormalige Cornelisgesticht (later ontmoetingscentrum) boven de akkers uit. Dick Barten MA Inleiding We kunnen het ons haast niet voorstellen, hoe men in 1903 vanuit de Langedijker dorpen naar andere plaatsen reisde - of - hoe men groente of andere zaken naar de klanten bracht. Wq zijn gewend aan halfuurdienstregelingen in het pu blieke vervoer en aan personen- en vrachtauto's die ie dereen en alles van deur tot deur brengen. Heel anders zag het er uit in 1903. Ik wil proberen u een beeld te schetsen van de mogelijkheden die men toen had. De almanak en zijn samensteller Van Jan IJff kreeg ik een exemplaar van de Langedijker Almanak voor het jaar 1903 te leen. Deze almanak was samengesteld en uitgegeven door J.H. Keizer, Redacteur Uitgever van "de Nieuwe Langedijker Courant" te NOORDSCHARWOUDE. Het enig overgebleven exemplaar meldt dat de uitgave voor 1903 een tweede jaargang is; zoals blijkt uit het voor woord werd de almanak voor 1902 samengesteld door F.C. Fleischer, predikant bij de Doopsgezinde gemeente te Makkum, voorheen te Broek op Langendijk. Het voorwoord van Keizer, geschreven november 1902, vermeldt het succes van de eerste uitgave. Hierom heeft hij het recht van uitgave voor de tweede jaargang ver worven die in veler belangstelling wordt aanbevolen. Keizer was eigenaar van een drukkerij, gevestigd ach ter Dorpsstraat 964 in Noord-Scharwoude. Na de brand op 2 november 1962, waarbij helaas ook het archief van de Langedijker Courant verloren ging, werd de drukke rij voortgezet door H. de Jong, die aan de Laanweg te Oudkarspel voor de moderne drukkerij "de Nijverheid" een nieuw pand liet bouwen. Een zeer groot gedeelte van het drukwerk voor Lange- dijker bedrijven en verenigingen werd door Keizer ge drukt. Het zetten van teksten en cliché's was tijdrovend handwerk, waardoor drukfouten regelmatig voorkwa men. Mijn oom Jaap Jong, die verantwoordelijk was voor de prijscouranten van ons familiebedrijf, de Langedijker Zaadteelt Zaadhandel Jacob Jong, liet die ook bij de Nijverheid drukken. Toen het eens erg was met de druk fouten, betitelde oom Jaap de heer Keizer als "de druk- foutenduivel". Personenvervoer De almanak begint met de winter-dienstregeling 1903 van de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij (HIJSM) van Amsterdam naar Den Helder en visa versa. De tijd wordt aangegeven met Tijd van Greenwich. Met uitzon dering van Koog-Bloemwijk zijn de stations tot Alkmaar nog dezelfde als toen. Ten noorden van Alkmaar zijn er stations en haltes verdwenen. Oktober 2007 19

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2007 | | pagina 20