Die winters van vroeger De achterzijde van de Dorpsstraat in Oudkarspel. Links is de kolfbaan van Café 't Huis de Brederode te zien. De toren van de Allemanskerk heeft nog fier een spits. In het midden prijkt een plee op kant van sloot. Rechts de schuitenmakerij van Kat met een stookplaats waar pek werd warm gemaakt voor het onderhoud van houten akkerschuitjes. Van Herman Möller uit Oudkarspel is bekend dat hij naast manufacturier ook een winkel in fotoartikelen had. Al voor de Tweede Wereldoorlog maakte Herman foto's. Vooral door de verplichting tot het dragen van een per soonsbewijs in de oorlog, kwam er veel vraag naar pas foto's. Herman heeft vele Langedijkers op de kiek gezet. Terloops ontwikkelde hij zich tot portret- en dorpsfoto graaf. Ook hij zag de fotogenieke hoekjes van Langedijk toen alles nog niet verkaveld was. Vlak naast hem was de schuitenmakerij van Kat. Vanaf de Voorburggracht le verde dat een mooi plaatje op. Schaatsplezier Door het vele water in Langedijk was er een overvloed aan schaatsbanen. Toch sprong een aantal sloten er uit als het ging om populariteit. Dat waren de Trijntjessloot aan de zuidzijde van de Nieuweweg en de Schipperssloot in Zuid-Scharwoude, net ten noorden van de Boomgaard. In Oudkarspel was het Barnewiel en de omliggende sloten de plek waar vaak werd geschaatst. Een koek en zopietent werd dan op het ijs geplaatst en jong en oud genoot met volle teugen. Er werd in die tijd ook nog aan schoonrijden gedaan. Hierbij gold onder andere dat een jongen een meisje 'vroeg', net als bij dansen het geval is. De Trijntjessloot aan de zuidzijde van de provinciale weg naar Schoorldam (de Nieuweweg genoemd). De mooie gladde ijsvloer lokte veel kinderen, maar ook volwassenen om een baantje te schaatsen. De foto werd ooit gemaakt door Jo Pluister. 18 Oktober 2007

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2007 | | pagina 19