Het bewogen leven van Jacob Kossen Het café kostte destijds zo'n zesduizend gulden, een klap geld voor die tijd. Jacob zal dat geld niet zelf gehad hebben. Het vermoeden bestaat dat zijn schoonvader Klaas Bak hem een hypotheek heeft ver strekt. Klaas was landbouwer en beschikte waarschijnlijk over voldoende middelen om Jacob te helpen. Ik heb gezocht naar de hypotheekakte maar die heb ik niet kunnen vinden. Het blijft dus een ver onderstelling. Zoon Tamis en zijn vrouw Diewertje hebben later in dit huis aan het Mandepad gewoond. Je kunt wel stellen dat alle beroepen die hij in Broek op Langedijk heeft uitgeoefend, iets met het transport van groenten te ma ken hadden. Ook zijn cafeetje was er voor de groentehandelaren en transportarbei ders. Verder Jacob Kossen was een opvallende verschij ning. Zijn prachtige doorleefde kop heb ik al opgenoemd, maar hij was ook groot en fors gebouwd. Op de groepsfoto gemaakt ter gelegenheid van het laden van de 2000ste wagon groen ten van R. Slot uit Broek op Langedijk, is dat goed te zien. Jacob Kossen (vierde van links) domineert duidelijk op deze foto. Volgens de overlevering was hij ijzersterk. Als de smid het aanbeeld wilde verplaat sen moest Jacob er aan te pas komen. Hij kon zo'n klus in zijn eentje af. Slot Jacob overleed op 22 november 1934 te Broek op Langedijk op tachtigjarige leef tijd. Zijn eerste vrouw en vier van zijn ze ven kinderen waren hem in de dood voor gegaan. Hij heeft nogal wat meegemaakt in zijn lange leven. Toch, als je de foto's goed bekijkt, zie je geen man die er versla gen bij zit, integendeel zelfs. Klappen zijn er om op te vangen, lijkt zijn levensmotto. Zijn tweede vrouw Maartje overleed op 22 november 1956. Deze familiefoto is gemaakt rond 1930. Op de voorste rij zien we van links naar rechts Jacob Kossen, Maartje Bak (vrouw van Jacob) en Antje Kossen. Daarachter van links naar rechts: Dirk Kouwen (man van Maartje), Maartje Kossen, Tamis Kossen, Dieuwertje Arends(vrouw van Tamis) en Cor Balder. (man van Antje). Foto van de 2000ste wagon groenten verzonden door R. Slot te Broek op Langedijk. Deze foto is gemaakt op 19 februari 1912. Vierde van links is Jacob Kossen. De drie kinderen die in leven bleven hebben voor heel wat nakomelingen gezorgd. Velen van hen wonen nog aan de Langedijk. Met dank aan: Arjen en Dorothea Kroon Jan Willem Balder, Regionaal Archief Alkmaar Oktober 2007 X Familie Kossen 14

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2007 | | pagina 15