H et bewogen Jacob Kos even van en Jaap Kroon Inleiding Ik ben gek op oude foto's. Ik ben er ook altijd naar op zoek. Op een gegeven moment vond ik een foto van Jacob Kossen, zakkennaaier uit Broek op Langedijk. De foto was uit een geïllustreerd tijdschrift geknipt en vast en zeker gemaakt door een professionele fotograaf. Een prachtfoto van een man met een mooie doorleefde kop. Er is werkelijk helemaal niets op deze foto aan te merken. Uit dit huwelijk is op 24 september 1878 een dochter ge boren, genaamd Maartje. Maartje bleef het enige kind van het echtpaar. Ze groeide op tot een veelbelovende jonge vrouw. Het geluk duurde tot 1901 en toen sloeg het noodlot toe. Binnen een half jaar stierven zowel Neeltje als Maartje. Op zevenenveertigjarige leeftijd raakte Jacob alles kwijt dat hem lief was. Jacob Kossen, zakkennaaier te Broek op Langedijk Tegelijkertijd realiseerde ik me, dat Jacob Kossen de over grootvader van mijn schoonzus Dorothea Blom moest zijn. Over zijn leven blijkt ook nog wel het een en ander te vertellen, vandaar dit artikel. Jeugd Jacob Kossen werd op 14 februari 1854 in de Wieringer- waard geboren als zoon van Tamis Kossen, zaadschip- per en Maartje Schrieken. Op 26 september 1871 liet hij zich inschrijven in Broek op Langedijk. Schippersknecht was zijn beroep toen. Hij heeft nog korte tijd in Zuid- Scharwoude gewoond. Eerste huwelijk Op 16 mei 1878 trouwde Jacob met Neeltje Kostelijk te Broek op Langedijk. Jacob Kossen op ongeveer 35-jarige leeftijd. Tweede huwelijk Dochter Maartje was bevriend met Maartje Bak, geboren 5 augustus 1878. Ze waren praktisch even oud dus. Na de dood van Neeltje en later ook Maartje bleef zij Jacob bezoeken, eerst uit medelijden maar heel snel uit liefde. Op 2 januari 1902, trouwden ze, hij 47 jaar en zij 23 jaar. Uit dit huwelijk werden zes kinderen geboren, waarvan er drie binnen een half jaar na de geboorte overleden. De oudere inwoners van Broek op Langedijk zullen de ove rige drie kinderen Tamis (1903), Antje (1904) en Maartje (1905) nog wel voor de geest kunnen halen. Beroep Het onderschrift van de foto vermeldt het beroep zak- kennaaier en dat is één van de vele beroepen die in de officiële stukken worden genoemd. Zijn eerste beroep was schippersknecht en daarmee viel de appel niet ver van de boom, want hij trad daarmee in de voetsporen van zijn vader. 12 Oktober 2007

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2007 | | pagina 13