Z ^wemmen Jan IJff Inleiding Eigen Kracht Met medewerking van de IJsvereniging Volharding ver rees aan de Waarddijk een geheel uit hout opgetrokken zwembad. Het bad kreeg De pijl geeft aan waar het zwembad heeft gestaan. de naam Eigen Krachteen Het lag dus feitelijk ten noordwesten van de bebouwing van de Laanweg in Oudkarspel. De naam die verraadt dat er veel Roskamsluis is op de voorgrond in aanbouw en de oude Roskambrug tussen Spoorstraat en door eigen krachten tot stand Laanweg ligt er nog. Linksachter is de kerk van Oudkarspel te zien. moest worden gebracht. Zo werd na enige tijd op eigen initiatief een duiktoren ge bouwd. De plaats was, zoals al gezegd, aan de Waarddijk, een paar honderd meter benoorden de Roskamsluis in het Waardje. Dit overblijfsel van het vroegere grote meer 'De Waard' was een mooi schoonwater gebied. Hier werd dus voor het eerst de mogelijkheid geschapen om in redelijk goed water het zwemmen te leren. Een gelegenheid zoals men nog nooit had gehad in de noor delijke Langedijker dorpen. Vooral toen men wist dat er een goede zweminstructeur zou komen, werd de toeloop heel groot. Die instructeur en badmeester was een al wat oudere grijzende man, Immes genaamd. Enkele ouderen onder ons zullen hem misschien nog herinneren. Heel veel jongens en meisjes, maar ook veel oudere dames hebben van hem daar hun lessen gehad. In die tijd gebeurde leren zwemmen nog aan de hengel in het ondiepe pierebadje, maar men leerde het daar goed. In de daarvoor liggende periode probeerden sommige op hun eigen manier de zwemkunst meester te maken, wat vaak maar half lukte. In een 'flook' (ondiep) slootje werd geoefend, maar aan de techniek en ademhaling mankeer de vaak heel veel. Plezier en vertier Het zwembad was dus een open en onverwarmd bad. Toch trok het veel mensen, uiteraard alleen als de tempe ratuur redelijk was. Het was er ook gezellig en vaak een plek van samenkomst in de zomerdagen en -avonden. Grote drukte in het zwembad. Van voor naar achter ziet u op de foto: 1.Piet Wester, 2.Wim Vonkeman, 3.Rien Minnema. Staande in deur is Berend Heneweer, in de volgende deur Jan IJff. In een zo waterrijk gebied zoals de Langedijk was, zou men verwachten dat iedereen de noodzaak zou inzien van goed kunnende zwemmen. We moeten bedenken dat dit speelde lang vóór de verka veling. In die tijd was er ach ter elke woning water en ie dere tuinder bezat de nodige schuitjes en vletten. Toch zou het tot ongeveer 1936 duren voordat er een echt zwembad zou worden gebouwd. 10 Oktober 2007

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2007 | | pagina 11