hT Ier instrument bijzone door Drs Dick Barten Het front van het Euler-orgel Het Euler-orgel in de Nederlands Hervormde Kerk te Broek op Langedijk. Kerkorgels bij de vleet. In het laatste kwart van de negentiende eeuw werden vele dorpskerken verrijkt met een orgel. De gemeentezang moest in betere banen worden geleid, en men verwachtte een betere zang wanneer die door het orgel zou worden begeleid. De oude rooms-katholieke kerk in Noord-Scharwoude beschikte sinds ongeveer 1790 al over een orgel, maar de protestantse kerken ble ven tot 1874 orgelloos. Achtereenvolgens kregen de Hervormde kerken in de dorpen een orgel. Oudkarspel in 1874, Noord-Schar woude in 1878, de Koogerkerk in Zuid-Scharwoude in 1881 en de Hervormde kerk in Broek op Langedijk in 1884. Ook de Doopsgezinde Vermaning in Broek op Langedijk verkreeg in 1882 een orgel van de firma Ypma uit Alkmaar. Nederlandse orgelbouwers, voornamelijk uit Utrecht, Amsterdam en Leeuwarden bouwden in behoorlijk grote aantallen degelijke orgels, die in veel gevallen ook nu nog iedere zondag dienst doen. In Broek deed men het anders. De Nederlands Hervormde Gemeente in Broek op Lan gedijk vormde hierop een uitzondering. Men kocht een orgel in Duitsland aan bij een gerenommeerd adres, de gebroeders Euler, königliche Hof-Orgelbauer in Gottsbü- ren (Hessen) ca. 40 km ten noorden van Kassel. Helaas zijn er geen gegevens meer over hoe de bouw tot stand kwam. Het blijft een raadsel hoe en waarom kerk voogden op de gedachte kwamen een orgel in Duitsland te bestellen. Gottsbüren ligt op een behoorlijke afstand van de Duits Nederlandse grens. In enkele zeldzame gevallen heeft in dezelfde periode een enkele Duitse orgelbouwer uit het Rijnland soms een orgel in Nederland gebouwd. Ik heb mij afgevraagd of er soms contacten geweest zouden kunnen zijn op het gebied van de groenteteelt of -export. Alhoewel de groente-exporteurs in Broek behoorlijk veel contacten in Duitsland hadden, zijn er geen aanwijzingen dat dit het geval zou kunnen zijn. In een opsomming van gegevens van de hand van Jac. Huibers Sr lees ik dat de Langedijker beurtschipper Piel- kenrood, het orgel uit Duitsland heeft gehaald. De totale bouwkosten zijn bekend. In de jaarrekening van de kerkvoogdij over 1884 wordt gemeld dat de totale bouwkosten, inclusief rente fl. 4.482,84 bedroegen. In 1888 betaalden kerkvoogden 50 gulden aan de gebroe ders Euler voor het stemmen. De prijs die voor het orgel werd betaald, verschilde nauwelijks van gelijkwaardige instrumenten van Nederlandse orgelbouwers. Dus waarom een orgel uit Duitsland? Het orgel is wat uiterlijk, mechaniek en windladen betreft nog grotendeels origineel. Volgens de orgeldeskundige Peer Schlechta kan men dat van de Duitse instrumenten uit dezelfde periode niet zeggen. 8 Oktober 2006

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2006 | | pagina 9