het voirige numiineirG Reactie van Jan Spaansen De heer Jan Spaansen stuurde ons een uitgebreide reactie op ons vorige nummer. Het is helaas te lang om helemaal af te drukken. Wellicht komen we in ons volgende blad nog even op terug. We beperken ons tot zijn reactie op de Brederode. 't Huis De Brederode Jan Spaansen schrijft: De herberg 't Huis de Brederode wordt ook genoemd in Schilstra's boek 'In de ban van de dijk' waar op pagina 57 en 58 de copieuze maaltijden van waterschapsbestuurders worden genoemd. Ook toen gold al, ze eten me arm, maar drinken me rijk. Daar werden de over- en onderdijkte gelden jaarlijks, met zo'n maaltijd verrekend. Ieder aan de dijk gelegen gemeente of dorp moest een vastgesteld stuk Westfriesedijk onderhouden. Wie het vol ledige dijkvak niet had kunnen onderhouden en door het buurdorp had moeten (laten) doen, verrekende dat jaar lijks in het centraal gelegen West-Friese Oudkarspel. De heer Jan Willem Balder, werkzaam bij het Regionaal Archief in Alkmaar, meldde ons dat 't Huis de Brederode vroeger De Jonge Prins heeft geheten. Er zou een duide lijke link zijn met de jonge koning-stadhouder. Helaas hebben wij nog geen verdere gegevens over de verdwenen herberg in Oudkarspel. De heer Jan Joosten uit Alkmaar, al jaren voor Westfriese Families bezig met het uitzoeken van families, meldde ons het volgende. In zijn artikel over 't Huis de Brederode vroeg Cor Ouden dijk zich op bladzij 15 af of de echtgenoten van respectie velijk timmerman Jasper Vis en kastelein Gerrit Slotemaker aan elkaar verwant zouden zijn. Nu, dat waren zij inder daad: het waren nichten van elkaar. Geertje Vis-Borst was een dochter van de grutter Lourens Borst en Trijntje Vet, geboren in 1832 en in 1856 gehuwd met Jasper Vis. Geer tje Slotemaker-Borst was een dochter van Aalbert Borst en Trijntje Vlam. Zij was geboren in 1853 en in 1875 gehuwd met Gerrit Slotemaker. De respectievelijke vaders waren broers en kinderen van Abraham Tijszn Borst, witte- en roggebroodbakker van beroep, en Maartje Smak. Dit echtpaar huwde op 28 sep tember 1800 te Oudkarspel en kreeg tien kinderen, drie meisjes en zeven jongens, waarvan er vier in de voetspo ren van hun vader stapten en ook broodbakker werden. Dit gezin zag er als volgt uit: 1. Thijs, broodbakker, geboren in 1801 en in 1823 gehuwd met Reinou (Reintje) Eecen van Oudkarspel. 2. Marijtje, geboren in 1803 en overleden in 1811, 8 V jaar oud. 3. Grietje, geboren in 1804 en in 1842 gehuwd met Mat- thijs Kroon, burgemeester van Oudkarspel. 4. Lourens, grutter, geboren in 1807 en in 1831 gehuwd met Trijntje Vet, 17 jaar en afkomstig uit Ursem. 5. Jan, broodbakker, geboren in 1808 en in 1834 gehuwd met Antje Bos van Wieringerwaard. 6. Germent, broodbakker, geboren in 1809 en in 1844 gehuwd met Neeltje Aaftje Vlam van Oudkarspel. Zij was een nichtje van Reintje Eecen, de vrouw van Thijs Borst. 7. Aalbert, broodbakker, geboren in 1811 en in 1840 gehuwd met Trijntje Vlam van Oudkarspel, ook een nichtje van Reintje Eecen. 8. Marijtje, geboren in 1813 en in 1837 gehuwd met Jacob Kroon, landbouwer te Oudkarspel. 9. Abraham, landbouwer, geboren in 1815 en in 1837 gehuwd met Antje Sijpheer van Noord-Scharwoude. 10. Klaas, geboren in 1817 en overleden in 1822, 4 V jaar oud. Er was overigens nog een derde nichtje Geertje Borst, namelijk de dochter van Germent, geboren in 1848 en in 1873 gehuwd met Hendrik Hart, landman te Oudkarspel. De heer Jan de Vries uit Heerhugowaard, mede-oprichter van onze Waardse zustervereniging, belde met de mede deling dat hij de naam wist van het café van Kees van Liempt. Het rechts van 'De Swan' gelegen café heette: Het Wapen van Heerhugowaard. Kees was hier tot plus minus 1941 kastelein. Het is nu onderdeel van de firma Blank woninginrichting. Helaas is, ondanks enige toezeg gingen, niets meer bekend over de familie Van Liempt. We drukken hierbij nog wel een foto af van Cor Vis en Grietje Maasen naast de kolfbaan. Oktober 2006 5

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2006 | | pagina 6