De opening van 't Regthuis en de onthulling van de brandspuit Jan was bij Hinke in de kost, zeer gebruike lijk in die tijd. Een andere commen saal was de onderwij zeres juffrouw Defilé. Haar vriendin Marie Wilke, afkomstig uit Overijssel, 'diende' als dienstbode bij de huis arts Hoekstra in de Koog. Door de vriend schap van de meisjes, ontmoette Jan Buiter op deze manier zijn toekomstige vrouw. Het oude brandspuitboetje van Zuid-Scharwoude vlak voor de sloop in 1956. Let op de reclameplaten en de melkbussen die door de melkrijder van Excelsior in Heerhugowaard wer den opgehaald. (foto fam.Smit-Buiter, Bergen NH) Zij trouwden in 1937. Nadat het brandspuit- boetje zijn functie had verloren, richtte schoenmaker Jan Bui ter zoals gezegd, hier zijn schoenmakerij in. 't Regthuis heeft nog steeds een brandspuitboetje. Daar mogen we ons gelukkig mee prijzen. Vroeger had elk dorp zijn stalling voor de brandspuit. In Zuid-Scharwoude was dat naast de vroegere winkel van Luiting (later Liefting en nu BZW) aan de Dorpsstraat. Achter dit houten boetje stond in vroeger jaren nog het zogenaamde spekhok, waar arrestanten en dron ken lui werden opgeborgen door de veldwachter. Later is dit nog vervangen door een urinoir op de rand van de Voorburggracht. Het zal geen ideale werkomgeving zijn geweest. Vandaar dat werd besloten om een nieuw werkplaatsje neer te zet ten. Van de feestelijke opening bestaat ook nog een foto. Het gebouwtje bestaat overigens nog steeds. Bij de samenvoeging van brandweerkorpsen verloor het boetje zijn functie. Jan Buiter zag er echter wel brood in en startte er een schoenmakerijtje in. Jan Buiter kwam in Warmen- huizen ter wereld. Op jonge leeftijd verloor hij zijn beide ouders en werd opgevoed in een kindertehuis in Lim burg. Hij leerde het schoenmakers vak en werd leerling schoen maker bij Hinke aan de Dorpsstraat in Zuid-Schar- woude (nu Dorpsstraat 456). Jan Buiter en zijn vrouw Marie Wilke bij de opening van de nieuwe schoenmakerij. (foto fam.Smit-Buiter, Bergen NH) 4 Oktober 2006

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2006 | | pagina 5