Huizen aan de Langedijk Hier is de melkzaak van Jan Jonker in aanbouw op de plaats van de oude woning van beurtschipper Hartog. Het grappige is dat het oude schuurtje links er nog steeds staat, inclusief het ruitvormige raampje. Het schuurtje was in gebruik als garage van Arie Bakker. Van de afgebeelden zijn bekend: Geheel links timmerman/aannemer Piet Engeringh, daarnaast als nummer twee schilder Tinus Zijp, nummer drie in het lichte jasje is metselaar Siemen Tromp. Vooraan met het been dwars is metselaar Hendrik Metselaar. (Foto Jan Zijp, Wormer). Eerste uitbreidingen Voor dat de Woningwet van 1901 werd aangenomen, waren de meeste woningen krap, donker en vrij bedompt. Vanwege hygiënische redenen werd de wet in het leven geroepen. Huizen moesten ruim, fris en licht zijn. Dit gold in hoge mate in de steden, maar ook in de dorpen waren de huizen niet altijd ruim en fris. Er werd niet direct gereageerd op de nieuwe wet, maar het was wel de eerste aanzet voor een heleboel nieuwe ontwikkelingen in de woningbouw. De eerste rijtjeswoningen ontstonden aan de Oosterstraat in Noord-Scharwoude en aan de Wilhelminastraat in Broek. We praten nu over de jaren '20 en '30 van de 20e eeuw. Inmiddels zijn de genoemde huizen al weer ver vangen door nieuwe woningen, mede door vernieuwde inzichten voor wat betreft licht en ruimte. Was eerst een aparte slaapkamer voor de gewone man het toppunt van luxe, na de Tweede Wereldoorlog rukten de drie- en vier- kamerwoningen op. Vlak na de oorlog werden in Broek de Irenestraat, Beatrixstraat, Margrietstraat en Marijkestraat aangelegd. Begin jaren '50 begon de eerste uitbreiding in Noord- Scharwoude met de Maurits- en Frederik Hendrikstraat. Tussen 1950 en 1960 verhuisden inwoners uit de verschil lende dorpen naar 'de nuwbouw' of 'het bouwplan'. Deze termen bleven nog vrij lang in gebruik, ook toen er al veel meer nieuwbouw was. Toen evenwel begin jaren '60 de bloemenbuurt in Noord-Scharwoude werd gebouwd en een jaar of vijf later Koog-Noord, kwam er al meer bebouwing in Langedijk. Plan Barnewiel kon in Oudkarspel gerealiseerd worden door de ruilverkaveling en zo is het ook gegaan met de latere uitbreidingen. Lan- gedijk is al lang geen gemeente meer met lintbebouwing. Het lijkt nog een kwestie van tijd en dan strekt Langedijk zich uit tot de Schagerweg. Bronnen: Houten huizen, een unieke bouwwijze in Noord-Holland; H.Janse; Europese Bibliotheek Zaltbommel; 1975. Foto's en gegevens van de heer J.Zijp te Wormer. Informatie van de fam. Bullooper-Eecen en de heer G.Zeeman Sr te Oudkarspel. 56 Oktober 2006

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2006 | | pagina 57