Huizen aan de Langedijk Aannemer was de timmerman Arie Zuidscherwoude die we hier boven op het dak rechts zien staan. De man in het midden is timmerman Klaas Nap, getrouwd met Aaltje Zuidscher woude. Zoon Pieter Nap staat links. Klaas Nap Dirkzn (1882) was een volle neef van Klaas Nap Corneliszn (1896) waarover we in ons vorige blad een verhaal lazen. De jonge Pieter Nap (1912) werd later timmerman/aannemer op Veenhuizen. De brug op de voorgrond is die naar de Achterstraat. De foto moet in of kort na 1925 zijn gemaakt. Nu is dit Spoorstraat 75. Huizen in aanbouw De traditionele huizenbouw kreeg langzamerhand con currentie van nieuwe invloeden en andere behoefte aan indeling van de huizen. Van de bouw van enkele huizen zijn recentelijk wat foto's boven water gekomen. Aan de Spoorstraat werd aan de Oudkarspeler kant de winkel van de weduwe De Leeuw herbouwd. Een enkel huis treffen we nog aan op oude foto's van kort De winkel van smid De Leeuw ging halverwege de jaren na de wisseling van de 19e naar de 20e eeuw. '20 in vlammen op. Grietje Strijbis, sinds enige jaren weduwe van de smid Sijvert de Leeuw, zag zich voor de taak gesteld huis en winkel weer op te bouwen. Later woonde hier dochter Marie de Leeuw met haar man Jan Eecen. Aan de linkerkant had smid Jan Posthumus zijn zaak, rechts was een kapper geves tigd. Nadat dochter Margriet Eecen en haar man Martien Bullooper er hebben gewoond, zijn Willem en Ellen Bulloo- per nu de bewoners. Het hier afgebeelde Witte Kruis op een foto van rond 1920 moet nog niet zo erg oud zijn. In de tuin staat het beheerde rechtpaar van het Witte Kruismagazijn. Naar alle waarschijn lijkheid was dit het echtpaar Abbring Slesker. Rechts is een oud laag huis te zien dat van hoge ouderdom getuigt. Kort na het maken van deze foto werd het gesloopt en verrees hier de slagerij van Anton Mooij (later Van der Pijl/Kruijer/Appelman; Dorpsstraat 464). In Zuid-Scharwoude verrees op de plek van een oud huis een nieuwe winkel voor melkhandelaar Jan Jonker. Later was dit jarenlang de melkzaak van Arie Schipper (afgebeeld in dit blad op de kolf- foto van Gezellig Samenzijn). Aannemer was Hendrik Metselaar, geholpen door timmerman Piet Engeringh. Nadat Arie Schipper later de melkzaak had overge nomen, bleef dat jaren nog in gebruik als zuivelinrich- ting. Louw Stam bouwde de winkel later om tot antiek zaak. Daarna was het jaren achtereen een bloemenzaak Dorpsstraat 473. (zie foto op bladzijde 56) Oktober 2006 55

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2006 | | pagina 56