De f amx .ie 1JP Zij door Cor Oudendijk r~p a a Inleiding Enkele jaren geleden schonk de heer Jaap Zijp uit Wor- mer een CD-Rom met een honderdtal foto's uit de periode 1920-1925. Ze werden destijds gemaakt door zijn vader Jan Zijp, een zoon van timmerman Jacob Zijp uit Zuid-Schar- woude. Het duurde een tijdje voordat, met behulp van verschillende mensen, een deel van de foto's werd ontcij ferd. Van de familie N. Zijp uit Noord-Scharwoude, zoon van de kolenboer Jan Zijp, mochten we een aantal foto's uit een fotoalbum kopiëren. Door het samenvoegen van beide series, kregen we een aardig beeld van de familie Zijp, die afstamt van Dirk Zijp uit de Schermer. De foto's zijn een mooie aanleiding om te plaatsen binnen het verhaal van de familie Zijp. Opvallend is het grote aantal huisschilders in deze familie. Voor de leesbaarheid zijn overmatige details weggelaten of ingekort. Voor de duidelijkheid zijn de Zij pen voorzien van een Romeins cijfer die de generaties aan duiden. Zijpen richting Langedijk De in de inleiding al genoemde Dirk Zijp (I) uit de Scher mer moet rond 1650 zijn geboren. Van zijn beide zonen Pieter en Ariën (II) zijn nakomelingen bekend. Een groot deel vinden we later terug in de Schermer, Akersloot en omgeving. De kleinzoon van Ariën, Dirk Cornelisz Zijp (IV) (1744-1809), zocht zijn vrouw in Sint Pancras maar bleef nog wel in Akersloot. Z^n zoon Jacob Martinus (V) (1803-1864) trok als dagloner/landbouwer naar Oudorp. Jan (VI-A) en Dirk (VI-B), de twee zonen van Jacob Marti nus Zijp en zijn tweede vrouw Gertrui van Keulen zouden zorgen voor nakomelingen die tot op de dag van vandaag in Langedijk voorkomen. Jan Jacobszn Zijp (VI-A)(1833-1911) en zijn nakomelingen Jan Zijp, bekend als arbeider en koopman, werd in 1833 geboren in Oudorp. Zijn vrouw was Anna Min, een doch ter van Ide Min uit Bergen, waar hij in 1861 mee trouwde. Van de zeven kinderen waren er drie zonen in dit gezin: Jacob (VII-A), Jan (VII-B) en Ide (VII-C). De oudste zoon Jacob (VII-A) of Jacobus (1865-1955) ves tigde zich na zijn huwelijk met Antje Schipper te Koedijk en vertrok later naar Zuid-Scharwoude als timmerman. Dit echtpaar zou de ouders worden van o.a. Anna Zijp, later gehuwd met Pieter Appel. Anna, geboren in 1892 en over- Het gezin van Jacob Zijp (VII-A) en Antje Schipper. We zien v.l.n.r. staande: 1.Anna Appel-Zijp, 2.Guurtje Masteling-Zijp, 3.Trien Kunst-Zijp, 4.Jacob Zijp (VII-A), 5. Marie Kramer-Zijp, 6.Antje Zijp-Schipper, 7.(achter Antje) Simon Hendricus Kramer, 8.Geertje Pancras-Zijp, 9.Pieter Appel. Simon Kramer en Marie Zijp emigreerden naar South Leth Bridge in Canada en zijn daar ook overleden. De drie kinderen vooraan zijn: l.Annie Appel, 2 Jaap Kramer (overleden in Watensted Duitsland in 1944), 3.Bets Zijp. De foto werd gemaakt door Jan Zijp Jaczn. 40 Oktober 2006

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2006 | | pagina 41