hT ^en van een oiici burgemeester Van de heer S.Parma uit Hilversum ontvingen wij een foto van een echtpaar. De foto kwam uit een oud fotoalbum van zijn echtgenote. Erbij stond: 'Heer en mevr. Kroon, ambt. secretarie, later burgemeester ergens in NH'. Het ging daarbij overigens om de secretarie van Edam. Bij ont vangst van de foto werd al snel duidelijk dat het om een burgemeester Kroon van Oudkarspel ging. Vergeleken met andere foto's was Kroon hier nog aan de jonge kant. Nieuwsgierig geworden naar meer details, togen we naar het Regionaal Archief in Alkmaar. Matthijs Johann Kroon werd op 22 april 1879 geboren in Oudkarspel als zoon van Matthijs Kroon Czn, kantoorbediende en poldersecretaris, en Aaftje Kuijper. De bruid van Matthijs kwam uit Heerhu- gowaard waar ze op 5 augustus 1880 was geboren. Haar naam was Cornelia Swager. Op 21 mei 1904 werd een dochtertje geboren dat de namen Catharina Afina kreeg. Matthijs Johann Kroon (1871-1913) en zijn vrouw Cornelia Swager. 'Kroon-dynastie' Bestuursfuncties vielen in vroeger tijden vaak ten deel aan de welgestelde inwoners in een dorp. In Oudkarspel zien we de families Borst en Kroon vele keren opduiken. Via een korte terugblik zal het verband worden getoond. In Oudkarspel was het al veel vaker voorgekomen dat een Kroon burgemeester werd. Omdat Cornelis Kroon (levend begin van de 18e eeuw) in 1721 trouwde met Antje Veen, kwam de voornaam Matthijs in de familie. Zijn oudste zoon werd namelijk vernoemd naar Antje's vader Thijs Veen. De tweede zoon heette Ariën (1722-1795) en hij huwde Neeltje Kerkmeer. Oudste zoon Cornelis (1759-1804) trouwde met Antje Borst, een dochter van Thijs Borst. Alles speelde zich af in het dorp Oudkarspel. Het kon niet uitblijven, er kwam weer een Matthijs Kroon, vernoemd naar Thijs Borst. Deze Matthijs, geboren op 9 maart 1791, zou de eerste zijn in een soort 'Kroon-dynastie'. Van 1823 tot 1866 was deze Matthijs Kroon Czn maar liefst drieënveertig jaar eerste burger. Van 1830 tot 1849 bekleedde hij deze functie ook in Noord-Scharwoude. Matthijs Kroon trouwde met Maartje Kuyper, ook geboor tig van Oudkarspel. Zij kregen totaal negen kinderen waarvan er minstens vier jong overleden. Van de drie zonen was Cornelis (1822) de oudste. Op 3 april 1866 overleed burgemeester Kroon. Daarna volgde zijn zoon Cornelis Kroon Mzn hem op. Die hield het ook drieëndertig jaar vol. Naast burgemeester van Oudkarspel was hij dat ook van Noord-Scharwoude. Hij was dat al in 1856 geworden en woonde daarom in dat laatste dorp. Zodoende werden zijn kinderen ook in Zuid- en Noord- Scharwoude geboren. Zijn eerste zoon Matthijs was in 1844 geboren. Burgemeester Cornelis Kroon Mzn (1822) 36 Oktober 2006

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2006 | | pagina 37