Plan Barnewiel Een leuk beeld krijg je van de situatie, gezien vanaf de Butterlaan richting Regthuis. Duidelijk is het huis te zien dat verdween voor de aanleg van de doorbraak naar de Voorburggracht. Bij het huis met de koolboet rechts (nu bewoond door de fam.Quax) is nog een doodlopend dijkslootje of 'wik' te zien. De Regthuisstraat kwam evenwijdig te lopen aan de Kas teelstraat. De Brederode- en Van Teylingenstraat vormden de dwarsverbindingen. Het hart van het plan bestond uit blokken nieuwbouw waarbij de Brederodestraat meer de huursector kreeg toebedeeld. Ook kwam hier, langs het begin van de Kasteelstraat en aan de Regthuisstraat een groepje seniorenwoningen. Langs de randen van het plan waren meer twee onder één kap woningen gepland. Dit zag er meer uit als hofjes die doodliepen op de sloot aan de zuidzijde en op de Westelijke Randweg. Aan de Kasteelstraat was een strook gereser veerd voor tien vrijstaande woningen, aan de achterzijde grenzend aan de Barnewielsloot. De Langedijker Hendrik Timmerman was degene die de vrijstaande huizen aan de man bracht. Eén Van de huizen werd in de beginjaren door Timmerman bewoond. De bouwer was de Firma Schakel en Schrale uit Exmorra in Friesland. Deze firma zou later ook de restauratie van de Koogerkerk uitvoeren. Uiteinde lijk zijn er geen tien maar acht woningen gebouwd waarbij het begin van de Kasteelstraat bij het Barnewiel bewust open werd gehouden en het oude Barnewiel een park achtig aanzien kreeg. Het Vrouwenlandje werd een parkje over het water. Links op de foto is een blok huizen in aan bouw te zien die in de huursector werden gebouwd aan de Brederodestraat. De Kas teelstraat is nog nagenoeg onbebouwd. Op het bord staat de naam van de firma Henselmans. Vanaf de Westelijke Randweg kijken we in de Kasteelstraat in aanbouw. De Allemanskerk was, na de brand van 1969 weer in opbouw. De acht vrijstaande huizen links werden, blijkens het bord, gebouwd door de firma Schakel uit Exmorra in Friesland. De bovenbouw van de huizen is van hout. Bij de bouw, toen de kapspanten net overeind stonden, zorgde een westerstorm voor een spectaculair domino-effect toen alle spanten omvielen. 34 Oktober 2006

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2006 | | pagina 35