Plan B wnewie door Cor Oudendijk Inleiding In december 1964 vond een stemming plaats of het Geest- merambacht wel of niet zou worden verkaveld. Meer dan 95% van de belanghebbende eigenaren sprak zich uit vóór de ruilverkaveling. Het licht stond op groen om de 5300 ha grote lap grond te transformeren van een vaar- in een rijpolder. Niet alleen voor het akkerland maar ook voor de dorpen betekende deze verkaveling een grote verande ring. In mei 1965 werd de plaatselijke ruilverkavelingcommis sie geïnstalleerd. Vanuit de richting Warmenhuizen nader den vanaf 1969 de baggermachines, wagens met zand en snijbranders om de bruggen te slopen, de gemeente Lan- gedijk. Het eerste Langedijker dorp dat werd aangedaan, was Oudkarspel. Naast het beoogde voordeel voor de tuinbouw zag men nu de kans schoon om de nijpende krapte in de Dorps straat en de toestand van de vaak verouderde huizen aan te pakken. Oudkarspel had als enige Langedijker kern geen nieuw bouwwijk. In de plannen rond de verkaveling werd ruimte gereserveerd ten zuiden van het Barndewiel. Het wekt dan ook geen bevreemding dat het bestemmingsplan "Barde- wiel 1970" werd genoemd. De woorden Barndewiel, Bar- dewiel en Barnewiel werden te hooi en te gras door elkaar gebruikt. Uiteindelijk bleef het laatste over als officiële naam. Het Barnewiel Een 'wiel' betekent in deze context 'dijkdoorbraak'. Vaak komen we ook de naam 'weel' of 'waal' tegen. Langs de Westfriesedijk bij Eenigenburg en Sint Maarten komen o.a. het Burgerwiel en het Dijkstalderwiel voor. Bij Schagen het Schagerwiel, het Valkkogerwiel en het Kein- smerwiel. Duidelijk is te zien op een kaart dat vanaf de zeekant een bres is geslagen in de dijk en daarachter een diep gat ontstond. Omdat het uitgespoelde gat meestal zo diep was, werd de dijk er in een boog omheen gelegd. Van daar de ettelijke bochten. Als een wiel aan de binnenzijde van een dijk ontstaat, dan moet het water van de buitenzijde binnendringen. Je moet dan ook aannemen dat vanaf de zijde van Heerhugowaard ooit het wiel in Oudkarspel werd gevormd. Hoe een en ander in een grijs verleden is gebeurd, valt moeilijk te ach terhalen. De naam kreeg het wiel vanuit het oude woord 'bernen' of 'barnen' hetgeen branden betekent. Denk maar aan het Engelse werkwoord 'to burn'. Er is dus ooit iets verbrand. Bekend is dat het zogenaamde Vrouwenlandje aan de noordzijde van het water jaren geleden werd gebruikt als vuilnisbelt waar afval werd verbrand. Ten tijde van de vee pest werd ook wel ziek vee verbrand. Luchtfoto van plan Barnewiel. Bovenaan de Westelijke Randweg. (foto fam. Glas-Möller) 32 Oktober 2006

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2006 | | pagina 33