P. BLOM Bzn. - OUDKARSPEL Het vakmanschap van de smid Door de smid zelf gesmede boren (foto Rien van Zuijlen) Die uiteinden werden in het vuur zo heet gemaakt dat ze bijna vloeibaar waren. Dit mocht ook weer niet té heet, anders verbrandde het ijzer. Dan werden ze met wat wel- middel op het aambeeld aan elkaar geslagen, dit heet dan wellen. Ja, de smeden maakten soms mooie dingen, kijk maar eens naar sommige scharnieren van kerkdeuren of smeedijzeren hekken en poorten. Eigen gereedschap maken Maar ook gereedschappen moesten ze vroeger soms zelf maken. Zo werden bijvoorbeeld hun boren uit een stuk staal gesmeed. Niet zo'n mooie spiraalboor van de Gamma, maar een iets grovere met twee snijkanten aan de onderkant en bovenaan een vierkante conische stift, die in de boorma chine paste. Maar hoofdzakelijk waren ze bezig met het maken en repareren van gereedschappen en voorwerpen voor anderen. Dingen die je nu alleen nog in musea ziet. Zoals geklonken kachelpijpen, in allerlei vormen, of een elle boog of een kachelpijp met een zak er aan. Die heetten dan roetzakpijpen. Neem een slikkersbeugel (een beugel om met een net slik uit de sloten te bagge ren) en niet te vergeten de paarden, voorzien van nieuwe hoefijzers. En wat dacht u van een gat in de bodem van een pan, die werd vroeger dichtgelast. Om een beeld te geven van het loon van de smid. Voor het dichtmaken van een pan werd in 1947 veertig cent berekend. Tegen woordig wordt de pan weggegooid. Zo ziet u maar weer we zijn heel wat rijker geworden aan de ene kant, maar we worden armer wat betreft de oude technieken. De oude ambachten raken verloren. De briefhoofden van middenstanders waren soms echte kunstwerken, getuige deze kop van de smid P. Blom Bzn. uit Oudkarspel. crj Electr. Smederij Hoefsmid met Rijks diploma. Autogene Lasch- en Snij-inrichting. Ingericht v. Draaiwerken Speciaal adres voor paarden met kreupele of stramme gangen. Paarden die zich strijken, inklappen, enz. Mandei in Huishoudelijke Artikelen. txxxxxxxxacscxaoKxacoiOcxx; Oktober 2006 31

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2006 | | pagina 32