Buiten. zor; "Moer en dochter Het A.B. van de nieuwe sluis De plannen voor het nieuwe sluiswerk Het "A" werd energiek gezegd Het "B" van Broeker Raad, het volgde En spoedig kwam de zaak terecht Het "A" gezegd, het "B" gesproken Na overleg met "Hooger Hand" Werd aangepakt door vele handen En 't prachtwerk kwam met spoed tot stand. De sluis gereed, nu werd het gissen Door wie moet deze sluis bediend? Men noemde namen, deze en gene 'd Een had een zwager, 'd aar een vriend... Maar de gemeente was in deze Weer practisch en weer niet abuis Zij koos de ouwe, trouwe wachter De "vakman" van de oude sluis. De burgemeester 't "A" gesproken Van 't Raadscollege kwam het "B" Maar A.T.B. kwam van hen samen En stemde iedereen tevree Een vreugde voor de schipper-lieden Zij steken vast de vlaggen uit Al doet de nieuwe sluis "onwennig" Zij hooren "Ab's bekend geluid Alleen Ab zelf stond nog wat sceptisch tegenover de nieuwe sluis. In de ballastkelder van de voetbrug van de sluis schreef hij met grote letters op de muur: De Oude ze was sterk Honderd twee en zeventig jaar Nog deed ze steeds haar werk En niets was haar te zwaar Plots werd de Oud bedankt Er kwam een kind verrijzen Is ze beter als haar moer Dat moet zij nog bewijzen En of de nieuwe sluis gaat bewijzen dat zij met haar 65 jaar nog lang niet afgedaan is zullen we de komende tijd gaan zien en horen. De gemeente Langedijk doet onder zoek naar de reden waarom er zand verdwijnt in de sluis en zal daarna met een reparatieplan komen. Via de website houden we u op de hoogte: www.langedijkerverleden.nl Bronnen: Archief Stichting Langedijker Verleden Regionaal Archief Alkmaar "Een kijkje in de geschiedenis van Langedijk" door Maarten Kuiper "100 jaar Broeker Veiling" (Stichting Broeker Veiling, 1986) "Tussen buitenland en luizenknip" (Jan IJff, Jan Otto en anderen) "Adieu Schipper" Waterstaat en waterschappen in het Geestmerambacht" door H.J. Avis door Geerie Schreuders-Kuyper Inleiding Geerie Schreuders-Kuyper uit Noord-Scharwoude is gebo ren in de Morrebok (de plaatselijke naam voor de Moer beek). Tijdens het grootste deel van haar huwelijk woonde zij in Oudkarspel, vlak bij de Allemanskerk. Vanuit haar herinnering schreef zij een kort stukje over haar oude buurvrouw. Zij deed dit in het West-Fries omdat zij al weer geruime tijd deel uitmaakt van de Skroifgroep Langedijk II. Heden overleed zacht en kalm onze lieve tante Jannetje Ton-Kuiper op de leeftijd van 88 jaar. 8 Januari 1971 Een klain berichie in de krant. Teugenwoordig benne ze veul groter. Versies, tekeninkies, honde- en kattepootjes. Jannetje Ton-Kuiper was m'n buurvrouw toen ik nag in Oudkarspel weunde. Ze was al jare weduwe en had gien kindere. Ien keer in de week dronk ik een koppie bai d'r en brocht de Libel. D'r kwam ok oftig een nicht uit Bergen een daggie te gast, op de fiets. 't Huis werd deurwerkt en as 't skoonmakerstoid was, kwam ze een paar dage ach- ter mekaar. Al 't diggelegoed werd den omwossen in een tobbend en op de dars zet. Een kleid 'r over voor 't stof. 't Houtwerk werd ofsopt, de rest wreven en de grote staande kast oppoest tot je je heer d'r in kamme konne. Maar buur werd ouwer en minder en belandde in Buiten Zorg, een ouwe boereplaas in Oudkarspel. Toen ik deer de eerste keer bai d'r kwam, zat ze deer in dat klaine kamertje met een tafel, een paar stoele, een kassie en een bed. D'r was maar ien raam en dat keek uit op de misthoop van die boer die d'r naast weunde. Maar ze klaagde niet. D'r nicht uit Bergen mocht evegoed een daggie te gast komme en deer was ze blaid om. Maar de Libel most ik maar gien meer brenge en ze kon de krant ok gien meer leze en ok niet braaie. Ze had niks meer om hande. En zo 't liep 't of met Buur Ton. As ik hier zo d'rs om me heen kaik, ik d'r een hoop verbeterd voor de ouwe mense. Buur Ton zou 't hier mooi vonden hewwe. Misskien mocht d'r nicht niet te eten blaive, dat weet ik niet percies, maar ze zou niet meer uit hoeve te kaiken op een misthoop. 24 Oktober 2006

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2006 | | pagina 25