chuitenmaker Gerrit i&i&er door Cor Oudendijk Inleiding Lange tijd hebben wij gedacht dat de omslag van 'Van Otterplaat tot Groenveldsweid' een fictieve prent van Langedijk was. Maarten Oortwijn maakte destijds deze tekening voor het populaire maandblad 'De Speelwa gen'. Vlak voor zijn dood gaf Oortwijn toestemming om de tekening voor ons omslag te gebruiken. Een brug, een sloot, een schuitje, het kon overal in Lan gedijk zijn. Totdat wij onlangs er op werden gewezen dat er wel degelijk een bepaald punt was uitgebeeld: de schuiten makerij van Gerrit Bakker aan de Hofstraat. In de trouwzaal van 't Regthuis hangen drie schilderijen van de hand van professor Jacob Luttge. Twee kwamen enkele jaren geleden uit de nalatenschap van de familie De Groot uit Oudkarspel. Luttge schonk destijds de schilderijen aan hen. Afgebeeld werd de schuitenmakerij van Gerrit Bakker aan de Hofstraat in Noord-Scharwoude. Het derde exemplaar kregen we via de familie Van den Kommer. Hierop staat Gerrit Bakker geportretteerd. De drie vor men een eenheid aan de wand van de trouwzaal. Gerrit Bakker afgebeeld bij een in aanbouw zijnd houten schuitje. Schilderij vervaardigd door prof.J.Luttge. Wie was Gerrit Bakker? Gerrit Bakker kwam op 3 juni 1872 ter wereld in Ursem. Zijn ouders waren Jacob Bakker en Neeltje Visser. Moe der Neeltje was Oudkarspelse van geboorte. Gerrit verloor op jonge leeftijd al zijn vader. In 1877 kwam zijn moeder met negen kinderen terug naar Oud karspel. Zij staat later te boek als winkelierster. Ze zal in haar onderhoud moeten hebben voorzien. We zien in de archieven een tragedie afspelen. Een jaar na haar terug keer naar Oudkarspel verloor Neeltje Bakker-Visser drie van haar kinderen, variërend in leeftijd van 3 tot 8 jaar. Gerrit groeide op in Oudkarspel, maar vertrok in 1895 naar Noord-Scharwoude. Daarvóór leerde Gerrit het vak van schuitenmaker als krullenjongen op een werf in Warmenhuizen. Uit deze tijd stamt het volgende verhaal. De werf lag op een akker en Gerrit moest elke dag met een schuit worden overgezet. Op een dag moest de baas weg en deze zette Gerrit 's morgens over, maar vergat hem 's avonds weer terug te halen. Uiteindelijk pakte hij zelf maar een schuitje om aan de overkant te komen. Zijn baas was kwaad dat 'ie zelf naar huis was gegaan: hij had wel een paar spijkers kunnen meepikken! We zien hem in Noord-Scharwoude inwonen bij de verwer (schil der) Pieter Kistemaker, maar Gerrit was geen schilder. Aannemelijk is dat hij al op één van de in die tijd ontel bare schuitenmakerijen werkte. In april 1900 trouwde hij met Cornelia Bregman uit Oudorp. Gerrit en Cornelia vestigden zich aan de Hofstraat in Noord-Scharwoude. Het is waarschijnlijk dat er een reeds bestaande schuiten makerij werd overgenomen. Gerrit Bakker en Cornelia Bakker-Bregman voor hun huisje aan de Hofstraat. 18 Oktober 2006

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2006 | | pagina 19