belevenissen van een lb a Jk Jk e i»s lam i .ie door Tanja Kuiper De trouwfoto van Cor Rood en Gré Dekker Inleiding In 2005 hield ik een interview met bakker Cor Rood en zijn vrouw Gré Rood-Dekker. Cor Rood was van 1953 tot 1990 bakker in Oudkarspel. Het gesprek met het voorma lig bakkersechtpaar leverde een leuk en interessant beeld op van het bakkersleven in de tweede helft van de 20e eeuw. Nadat het interview was afgenomen, is Cor Rood helaas op 31 oktober 2005 plotseling overleden. Telg uit een bakkersfamilie Cor vertelt: Ik kom van een bakkersfamilie uit Heerhugo- waard. We waren thuis met vier broers en zes meiden, en de jongens werden alle vier bakker. Toen ik tien jaar oud was, in 1936, kreeg ik een fiets. Daarvoor moest ik op woensdag en zaterdag mijn vader helpen in de bakkerij of met rondbrengen. De laatste drie jaren van de oorlog werkte ik bij ome Cor Rood aan de Middenweg. Dat was één van de twee centrale bakkerijen van Heerhugowaard, ontstaan vanwege gebrek aan brandstof. Ik dacht: als ik een goeie bakker wil worden, moet ik niet aldoor bij mijn vader blijven. Na de oorlog werkte ik zodoende bij bakker Bes in Spanbroek, later bij Overtoom in Alkmaar en nog weer later bij Mattot in Castricum, waar ik toen ook in de kost was. Verkering Het is misschien wel aardig om te vertellen hoe we elkaar leerden kennen: helemaal niet zo spectaculair, maar wel leuk. Ik was een weekend thuis van mijn werk. Op zater dagavond werd er aan de deur gebeld. Ik deed open en daar stonden een paar vrienden, met één onbekende erbij. Ze vroegen of ze even de fietspomp mochten gebruiken, want hun vriend had een lege band. Welja, waarom ook niet Ik haalde de pomp, maar die werkte niet goed, dus ik hielp ook nog even mee. Daarna vroegen de jongens aan mijn moeder of ik even mee mocht om een paar bood schappen te doen. De jongens lieten Cor en mij met opzet naast elkaar lopen. Het werd een heel gezellige avond. Later bleek het alle maal in scène gezet, ze vonden ons wel bij elkaar passen. Ik had zeker een goede indruk gemaakt bij de nieuw komer, want een paar weken later kwam hij vragen of ik mee ging naar een feest: zijn zuster ging trouwen en omdat haar aanstaande man geen onbekende voor me was, zei ik ja. Het verliep goed. Daarna waren zijn ouders 25 jaar getrouwd en ik ging wéér mee. En zo is het gekomen. Gré vertelt verder: Mijn vader was landbouwer in Obdam. In 1940, ik was toen vijftien, kwam ik van de huishoud school en moest thuis gaan helpen. Ik was de op één na oudste van elf kinderen, dus er was genoeg werk te doen. Pas na de oor log kreeg ik de kans om verder te leren. Ik had zó lang thuis gezeten, ik wilde mijn vleugels uitspreiden. Zodoende ging ik een opleiding van drie maanden volgen als gezinsverzorgster in Noordwijk aan Zee. Daar was toen veel behoefte aan. De gezinsverzorging was na de oorlog opge richt om de allerarm ste gezinnen te hel pen. In 1949 ging ik intern naar de Maria- stichting in Haarlem om verpleegster te worden. Cor op de bakkersfiets, plusminus 1950 10 Oktober 2006

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2006 | | pagina 11