1* 4 Burgemeester Arie Slot van Broek op Langedijk De lantaarnopsteker Vanaf 1880 bestond de straatverlichting uit olielampen. Dirk Pasterkamp werd aangenomen als lantaarnopsteker tegen een jaarwedde van fl 90,-. Deze Pasterkamp deed dit al jaren iedere dag en was nooit vrij. De levering van olie ging bij inschrijving, later ook de functie van lantaarnop steker. Het was een arme tijd en er kwam al meer concur rentie voor deze baan. Dirk Pasterkamp was daar niet blij mee. Ook hij moest in zijn levensonderhoud voorzien. Hij deed zijn beklag bij de burgemeester die vond dat deze man het al die jaren naar volle tevredenheid had gedaan. Hij adviseerde de lantaarnopsteker bij de volgende inschrij ving zo laag mogelijk in te schrijven. Dit trok Pasterkamp helemaal niet aan, maar Slot had de oplossing voor diens probleem. "Jij neemt de olie er af die jij nodig hebt voor een heel jaar licht en ko ken en geen gezeur meer." De Spaanse griep Het was in het jaar 1914 toen Europa werd geteisterd door de Spaanse griep. Een epidemie waaraan miljoenen mensen zijn gestorven. Ook in Broek waren vele ernstig zieken en sterfgeval len door deze griep. Het was een zware tijd en men probeerde zo goed en zo kwaad het werk dat gedaan moest wor den te doen. De kool moest wor den binnengehaald en werd met de schuit naar de veiling vervoerd. Dit ging rustig en gaf geen onno dig lawaai voor de zieken thuis. Daarentegen kwamen de tuinders uit Heerhugowaard met paard en wagen en moesten door de smalle dorpsstraat naar de veiling. Dit maakte een hels lawaai omdat de wielen waren beslagen met ijzeren banden. Burgemeester Slot gaf opdracht om over de klinkerstraat stro uit te spreiden om zo het geluid van de ratelende wa gens te dempen. Om de mensen weer wat moed te geven, gaf hij het fanfarekorps 'Vriendenkring' (in 1893 opgericht als voorloper van het nu bestaande korps Advendo) de opdracht om tweemaal in de week door het dorp te gaan met vrolijke muziek. Bij de ernstig zieken en stervenden werd zachte koraalmuziek gespeeld. Huizentoewijzing Het volgende verhaal deed de ronde bij de toewijzing van nieuwe woningen. Deze verdeling vond plaats in de raadszaal. Op een ge geven moment werd de naam van een familie genoemd voor toewijzing. Daar was Slot het absoluut niet mee eens en zei: "Nei hoor, deuze mense niet. Dat is een bar kladdig woif." Reizen Burgemeester Slot hield van reizen. Dat was in begin 1900 niet zo gewoon als nu in onze tijd. Hij reisde diverse malen naar Londen en bezocht Brussel, Parijs, Berlijn, Rome en Venetië. Ook maakte hij graag een uitstapje met zijn vrouw en vijf kleindochters naar Den Haag of Amsterdam. Het programma bestond uit lekker opsteken, gezellig eten en drinken. Ook mochten de kleindochters winkelen en werden er mooie dingen gekocht. Mijn moeder had daar nog fijne herinneringen aan. Zijn derde vrouw Grietje Balder overleefde hij nog twaalf jaar. Ondanks het verlies zijn de laatste levensjaren niet somber verlopen. Integendeel, samen met zijn huishoud ster Neeltje de Niet uit Scheveningen had hij nog een mooie en gezellige levensavond. Op 1 januari 1926 toog Arie Slot met 't Broeker spoortje naar Alkmaar. Van daaruit liep hij nog naar zijn dochter Maartje in Heilo. Na een gezellige dag, waarin niets er op wees dat hij niet goed was, overleed hij de volgende dag op ruim 85-jarige leeftijd. Wf,\ Arie Slot en Grietje Slot-Balder met hun vijf kleindochters. Staand v.l.n.r: Aaltje Slot (trouwde Jan Paulus den Hartigh), Aagje Wagenaar (trouwde Klaas Glas), Wijntje Wagenaar (trouwde Klaas Glas), Grietje Slot (trouwde Jacob Glas). Zittend: Grietje Wagenaar (trouwde Gerrit Koedijk). Oktober 2005 7

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2005 | | pagina 8