I mrgeniee; ter Ane Slot van roeik ^angoc Reacties op het vorige (10e) nummer. Pieter Kist was ook de vader van Aris Kist, de herber gier van 'De Roode Leeuw'. Tot zover Jaap van Beek. Overigens was ook Dirk Kist, genoemd in het verhaal over de familie Van der Weerd, lid van deze familie. Hoe is het toch mogelijk dat alles zo in elkaar grijpt. Op het laatst is half Langedijk nog familie van elkaar. Temeer om dat de familie Kist ook in de voorouders van Marie Blom, de vrouw van bestuurslid Klaas ten Bruggencate zit. Een nieuw toeval betreft de kastelein Cornelis Vis (zie het ar tikel over 'Het Huis de Brederode' in dit blad). Cornelis bleek een kleinzoon van de al genoemde Simon Vis en Elbrig Kist uit Zuid-Scharwoude. Elbrig was dus op haar beurt weer een dochter van de al genoemde Jasper Kist, de schuitenmaker. Deense Langedijkers De heer L.Groen uit Hoogwoud maakte ons attent op een krantenartikel uit 1972 waarin gesproken werd over de Hollanders op Amager. Gesproken werd in het artikel over het kerkje van Store Magleby. Dit zou een kopie van het oude kerkje van Oterleek zijn geweest. Schilstra sprak hiervan in zijn boek 'Schermerland, mensen en molens'. Ondanks dat op oude afbeeldingen de Oterleker kerk wel lijkt op die van Store Magleby, spreekt een Deense deskundige, Anna William Rasmussen dit sterk tegen. Het verhaal over Amager bracht de heer Groen op een oude brandende vraag. In de Ned. Herv. kerk van Hoogwoud Aarjen (Arie) Slot was dertig jaar burgemeester en se cretaris van de gemeente Broek op Langedijk. Hij werd geboren in Broek op 12 juni 1840 en overleed daar ook op ruim 85-jarige leeftijd op 2 januari 1926. Zijn ou ders waren Pieter Aarjenszn Slot, landbouwer te Broek op Langedijk en Maartje de Geus, dochter van Dirk de Geus (voormalig burgemeester van Noord-Scharwoude) en Maartje Schoorl. Vermeldenswaard is dat Maartje de Geus in het bezit van de grote meelmolen was bij het Gorterdiepje, achter op het eiland van de Molenkade in Noord-Scharwoude. Deze molen dateerde uit 1630 en is jammer genoeg in 1919 gesloopt. Arie Slot was van beroep tuinbouwer en bekleedde tevens vele maatschappelijke functies. Pas op vijftigjarige leeftijd werd hij burgemeester en tevens secretaris van Broek. Hij was ridder in de orde van Oranje-Nassau. Burgemeester Slot is driemaal getrouwd geweest. Zijn eerste huwelijk met Neeltje Glas eindigde al na vier jaar. blijkt namelijk een zerk te liggen met daarop het Latijnse opschrift: HIC E SEPVLTVS E EST E VENERABILIS E PATER El HUBERTVS E NICOLA[I] E LANGEDYKENSIS E DECIMVS E OCTAVUS E PRIOR E HVIVS E DOMVS E QVI E OBYT E ANO E 156[] E DIE 3 IANVARY E. Vrij vertaald kan dit betekenen: Hier is begraven de eerbiedwaardige Vader Hubertus Nicolaaszoon (afkomstig) van Langedijk, de achttiende eerstverantwoordelijke van dit (Gods)huis, die is overle den in het jaar 156[] op de derde dag van januari. De heer Groen vraagt zich af of het hier om een kloosteroverste gaat. Hij zou er graag meer over te weten komen, maar ook binnen het bestuur van de Stichting Langedijker Verleden tasten we in het duister. De Roskam De heer Jan Jonker uit Dirkshorn had het heel attent ge vonden als zijn boek als bronvermelding bij het artikel van Henk Komen had gestaan. De foto van de familie De Wit en Hink bleek te zijn overgenomen uit het boek 'Het leven en werken van de familie van Jan de Wit' uit 1995. De heer Jonker weet dit zo pertinent omdat hij destijds het kind van Jan Hink en Anna Kroon abusievelijk betitelde als een meisje. Het bleek echter een jongetje te zijn dat, naar de gebruiken van die tijd, een jurkje droeg. Omdat dezelfde fout is opgenomen onder de foto is het zonneklaar. De redactie verontschuldigt zich bij deze voor het verzuimen van de bronvermelding. door Paul den Hartigh Zij stierf kinderloos op 28-jarige leeftijd. Ook zijn tweede echt met Weintje Jonker hield na acht jaar huwelijk op. Weintje overleed op de jeugdige leeftijd van 31 jaar. Uit dit huwelijk is mijn grootvader Pieter Slot als enige zoon geboren. Voor de derde maal trouwde hij met Grietje Balder. Uit deze verbintenis werd nog een dochter geboren. Arie Slot heeft als burgemeester veel vooruitstrevende be sluiten genomen voor Broek op Langedijk, met name op tuinbouwgebied en het veilingwezen. Onder zijn leiding kwam het huidige veilinggebouw tot stand in 1912. In 1910 was al het nieuwe gemeentehuis ge opend en in 1921 het betaalkantoor voor de veiling, waar voor hij de eerste steen heeft gelegd. Dit laatste gebeurde overigens onder het burgemeester schap van zijn zoon Pieter Slot. (1891-1921) Oktober 2005 5

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2005 | | pagina 6