Reacties op het vorige 10e) nummer. Op deze foto staat Grietje Sint met de buurtjes. V.l.n.r.: l.Leen Overtoom-Brugman, 2.Guurtje Spaan-Koeman (woonde in het voorhuis van de boerderij), 3.Maartje Swart-Olij (mijn moeder), 4.Grietje van der Weerd-Sint. Van de heren B.Goed uit Zuid- Scharwoude en K.Oud uit Sint-Pancras vernamen wij de meisjesnaam van de weduwe Bekker, die een snoepwinkeltje had in Zuid-Scharwoude. Haar meisjes naam blijkt Antje Ris te zijn. De heer Oud refereert aan een gesprek dat hij ooit had met wijlen Jan Blom Dzn die in 1917 in de pastorie in Zuid-Scharwoude werd ge boren (nu kantoor Plaisier). Blom herin nerde zich destijds dat hij op zondag zijn zondagscenten ging besteden bij Antje Ris. Dus niet de weduwe Bekker. In die tijd was het wel vaker gebruikelijk om de vrouw bij haar eigen naam te noemen. Zo werd bijvoorbeeld de vrouw van Jacob Mosk in Oudkarspel, die een winkeltje had, niet vrouw Mosk genoemd, maar Mantje Brak. Wij kwamen als kinderen wel bij buur Van der Weerd. Ik herinner mij dat buurman ons glasplaatjes liet zien door een toverlantaarn op een gespannen laken. Dat gebeurde in het achterend van de boerderij. Dat was in de winter. 's Zomers gingen we wel eens met de buren een stukje varen op zondag. Op een keer waren Jan en ik niet mee want we speelden op straat en misten zodoende het vaartochtje. Uit balorigheid heb ik toen voor kapper gespeeld en Jan z'n haarlok eraf geknipt. Je begrijpt, toen waren de poppen aan het dansen. In het begin van de dertiger jaren verhuisden we naar de zuidkant van het dorp en hebben toen geen contact meer met de Van der Weerdjes gehad." De boerderij van Kroon waar wij woonden. Nu is alles hier verdwenen voor de doorbraak Oostelijke Randweg. Het huis van Van der Weerd staat aan de linker kant op deze foto. Een foto (nu helemaal) ontrafeld Op de foto die in de Koog werd genomen in 1920 ontbrak nog één naam. De heer Drankier herken de in nummer 21 zijn schoonvader W.Twisker. Hiermee is de foto nu helemaal ontrafeld. Een toevallige samenloop Jaap van Beek uit Nieuwe Niedorp ontdekte een samen hang in drie artikelen in het 10e nummer. Het verhaal over een huis, baardscheerder Jan Vroegop en deze zelfde die ook voorkomt in het verhaal van de veldwachters. Jaap schrijft: "De vrouw van veldwachter, baardscheerder Jan Vroegop was Niesje Kist. Niesje was een nicht van de schuitenma ker Jasper Kist. In de geschiedenis van het geboortehuis van Cor Oudendijk wordt Jasper Kist ge noemd als bewoner van de schuitenmakerij aan de Achterburggracht. Hij overleed op 4 mei 1839 in huis nummer 43 te Zuid-Scharwoude. Ik ben niet op de hoogte met de juiste nummering van de panden, maar ik vermoed dat dit de schui tenmakerij is. Zijn zoon Jacob Kist, de schui tenmaker, die in het huis van Oudendijk woonde, werd op 6 november 1802 geboren te Zuid-Scharwoude. Hij overleed op 24 de cember 1871 in huis nummer 144 te Zuid- Scharwoude. Op het kaartje bij het artikel staat als zuidelijke buurman van Jasper Kist aangegeven Simon Vis. Deze Simon was een timmerman uit de Wieringerwaard, die op 25 juni 1820 trouwde met een dochter van Jasper Kist, genaamd Elbrig. Genoemde Jasper Kist en zijn broer Pieter, de vader van Niesje, die bakker was in Koedijk, wa ren afkomstig uit Medemblik. Het piepkleine winkeltje 4 Oktober 2005

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2005 | | pagina 5