Uit het bakerboek van Marie Bak Het toeval wil dat de hartsvriendin van mevrouw Glijnis- Lammerschaag naar Zuid-Scharwoude verhuisde. Gré, de dochter van mej.Keeman-de Wit, werd later de echtgenote van bakker Henk Schoorl. Van beide vriendinnetjes bestaat nog een foto. Gré Keeman en Riet Lammerschaag in hun jeugd te Koedijk (foto M.Glijnis-Lammerschaag Schagen) Maartje Vredenburg overleed op 9 juli 1941 op de leeftijd van 84 jaar. Abram Bak overleefde haar nog een paar jaar en stierf kort na de bevrijding op 13 mei 1945. Hij werd 90 jaar oud. Marie Bak schreef al haar uitgaven ook in het bakerboek. Zodoende weten we precies de prijzen uit die tijd. Zo kocht ze in 1925 een paar klompen voor f 1,10, liet ze haar naai machine repareren voor f 5,- en kocht ze haarspelden voor f 0,15. Veel voorkomend is de uitgave vanf 5,25 voor een fis- telpot. In 1932 gaf ze 2,70 uit op de kermis, kocht ze een portemonnaie voor moeder Maartje voor f 0,35 en schafte ze drie knotten jaegerwol aan voor f 1,80. Marie was kennelijk ook gek op recepten. Het boek zit vol met knipseltjes voor het maken van cacaodrank, sinaasappelvla, sinaasappeljam en ci troenlimonade. Uit de tijd van haar vaders café resten nog aanteke ningen van de prijzen van sterke drank. Zo kostte in 1916 cognac f 2,40 per liter en oude ge- never f 1,65 per liter (met flesch). De rest werd zeker direct in meegebrachte flessen getapt. Het boek eindigt op 7 juli 1941, twee dagen voordat haar moeder stierf. Marie Bak verhuisde op latere leeftijd naar het oude Buitenzorg in Oudkarspel. Zij overleed op 19 december 1972. Haar huisje werd vanwege de verkaveling en de aanleg van de krui sing Oostelijke Randweg/Geestweg gesloopt, maar toen werd het inmiddels al door de familie Groen-Stam be woond. Tot slot, voor diegenen die na negentig jaar nog eens willen proberen hoe Marie Bak appelgebak maakte, het door haar zelf opgeschreven recept. Appelgebak. 4 sneetjes oud brood zonder korst 3 appelen zacht/zuur 1 eetlepel suiker weinig zout 2 eetlepels melk 3 flinke plakken ontbijtkoek 4 afgestreken lepels bloem 6 eetlepels water weinig jam theelepel bakpoeder boter om te bakken. Brood weeken, goed uitknijpen. Ontbijtkoek kruimelen. Appelen raspen. Van de melk, water, bloem, zout, suiker en kaneel een beslag maken. Brood, koek, appel erbij en 't laatst tegen 't bakken de bakpoeder erdoor. Helft van beslag beide kanten bakken, jam er op. Tweede helft bakken en met suiker bestrooien. Bronnen: Nederlanders door Nederlanders geschetst; facsimilé van J.H.Laarman 1842; Van Hoeve Amsterdam 1979. Foto's van de inmiddels wat oudere baby's die door Marie Bak zijn gebakerd. Oktober 2005 49

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2005 | | pagina 50