Uit het bakerboek van Marie Bak Er zijn weinig foto's waarop Marie Bak staat afgebeeld. Hier zien we haar, samen met zes andere dames. Het gezelschap maakte waar schijnlijk een uitstapje naar de duinen rond 1915. Op de foto staan de volgende zeven dames: 1. Trijntje Kist (later gehuwd met Piet Kramer), 2. Trien Kuilman (later gehuwd met Mammen), 3.Jeanette IJff (latergehuwd met Dirk Kist), 4.1m de Waard (later gehuwd met Cor Wagenaar), 5.Grietje Schager (later gehuwd met Bierman), 6.Marie Bak, 7.Dieuwertje Muntjewerf (later gehuwd met Jan Keuris). (foto J.Keuris Schoorl) Toen Abram 65 jaar was vond hij het kennelijk welletjes en besloot om het café te verkopen. Abram, Maartje en dochter Marie keerden op 13 december 1920 terug naar Langedijk, waar beide ouders waren gebo ren. We vinden ze terug op B80, hetgeen overeenkomt met het adres van de NH pastorie (nu Plaisier). Dochter Marie, die in het café op Koedijk meehielp, oefende intussen al vanaf maart 1919 het beroep van baker uit. Dit bleef zij doen toen het gezin naar Langedijk verhuisde. In het bakerboek, dat Marie nauwgezet bijhield, komen echter nog vrij veel klanten uit Koedijk voor. Marie stopte met bakeren aan het einde van 1937. Zij had toen 170 bakerdiensten vervuld. Haar eerste klant was mej.A.de Waal-Schipper voor de prijs van f 27,-. Al naar gelang de lengte van het verblijf van de baker konden de kosten variëren van f 20,- tot f 60,-. Haar klantenkring beperkte zich niet tot Koedijk en Langedijk, ook in Alkmaar en Warmenhuizen bakerde Marie. De verste klus staat opgeschreven in Delft bij mevrouw Visser-Wit, voor een bedrag van f 90,-. Aan de hand van de combinatie van de achternamen kon den enkele 'baby's' worden achterhaald. Zo beviel op 17 september 1924 in Alkmaar mej.Parma- Luiting van een dochter. Nelly Luiting, getrouwd met Oepke Parma, was geboortig van Zuid-Scharwoude en zal de voorkeur gegeven hebben aan een bekende baker. Ook bij de geboorte van Sikko Parma op 8 november 1931 was Marie Bak weer aanwezig. Dat zij hiervoor naar IJmuiden-Oost moest reizen, maakte niets uit. De eerste ba- kerklus kostte f 43,-, de tweede f 46,35. Oktober 2005 47

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2005 | | pagina 48