Uit h et bal M l ser dock van ane door Cor Oudendijk Inleiding Van onze donateur Jaap Kroon uit Hensbroek, zoon van Arie Kroon en Marie Greeuw, kregen wij het bakerboek van Marie Bak uit Zuid-Scharwoude te leen. Marie was baker van maart 1919 tot eind 1937. In die periode ver richtte zij honderdzeventig bakerdiensten. In 2001 be schreven we het leven van Marie's vader en moeder. Hierbij kwam Marie zijdelings ter sprake. In het hierna volgende belichten we de dochter wat nader aan de hand van het genoemde bakerboek. Wat was precies een baker? In de Nederlandse taal zijn nog uitdrukkingen bewaard gebleven met herinneringen aan een baker. Denk maar aan 'bakerpraatjes', 'te heet gebakerd' en 'de bakermat van iets zijn'. Het benaming van baker is inmiddels ver anderd in kraamhulp, maar veel zaken zullen inhoudelijk nog op elkaar lijken. Bakers waren veelal vrouwen tussen de 30 en de 50 jaar oud, soms ook ouder. Vaak waren het weduwen, die op die manier wat konden bijverdienen. Een ongetrouwde vrouw, zoals in het hiernavolgende stukje Marie Bak, kon ook in haar levensonderhoud voor zien door te gaan 'bakeren'. De kundigheden van een baker bestonden uit het wassen, kleden, inpakken (ook inbakeren genoemd), in doeken en luiers rollen en pap te geven. De luiers werden gelegd in een speciale luiermand. De mand van Marie Bak is bewaard gebleven in 't Regthuis. Een gevlochten rieten mand met aan beide kanten een ge vlochten oor. Al naar gelang het een jongetje of een meisje was, werd door de gevlochten zijkant een roze of blauw lint gedaan. Vaak wist een baker wat schadelijk was voor moeder en kind en bediende ze zich van huismiddeltjes. Het wiegen van het kind was ook een taak van de baker. In vroeger tijden zat de baker in een platte gevlochten mand, de ba kermat of bakermand genoemd, bij het vuur. Werd het kind te dicht bij het vuur gehouden, en was het op latere leeftijd druk en doenig, dan was het te heet gebakerd. Voor de luiers gebruikte Marie Bak deze luiermand. Sinds kort is deze in het bezit van 't Regthuis. Afhankelijk van een jongetje of een meisje vlocht Marie een blauw of roze lint door de ge vlochten zijkant. (foto Rien van Zuijlen) Naast de zorg voor de pasgeborene moest natuurlijk ook de kraamvrouw worden verzorgd en het huishouden be stierd. Was de 'juffrouw', zoals de baker de moeders altijd noemde, weer op de been, dan verdween de baker weer uit het huishouden. Marie Bak Op 11 maart 1888 werd in Oudkarspel bij vrachtrijder Abram (Bram) Bak en Maartje Vredenburg een dochter Marie geboren. Zij waren hier op 14 april 1886 naartoe ver huisd waar Bram op nummer 100 een vrachtrijderij startte van Langedijk op Alkmaar. Kort na de eeuwwisseling besloot Abram de vrachtrijders- baan op te geven en het gezin vertrok naar Koedijk. Daar kwam het café 'Welgelegen' te koop. Eind april, begin mei 1901 werd Abram kastelein aan de Kanaaldijk 154. 46 Oktober 2005

Van Otterplaat tot Groenveldsweid - Langedijk | 2005 | | pagina 47